Spoločnosť Domáce Top

Bujaré vítanie Nového roka môže spôsobiť tragédiu. Takto ochránite svojich domácich miláčikov

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Hlučné vítanie Nového roka nemusí skončiť práve najlepšie. A už vôbec nie pre tých najzraniteľnejších tvorov – zvieratá. Nielenže mnoho ľudí nechápe radosť zo zábavnej pyrotechniky, štvornohí miláčikovia ju priam neznášajú. O tom, že sa s ňou spája množstvo negatív, niet pochýb. Dokonca na sociálnych sieťach kolujú rôzne výzvy za tichý Silvester bez delobuchov.

 

Osláviť Silvester sa dá aj inak. V kruhu svojich najbližších a so svojimi domácimi miláčikmi. A hlavne bez zábavnej pyrotechniky. Noc zo Silvestra na Nový rok je totiž pre zvieratá jednou z tých najhorších nocí v roku, kedy sú v dôsledku hluku a rán z delobuchov vydesené na smrť. Zvieratá môžu zo strachu utiecť, zraniť sa, v tom najhoršom prípade môžu uhynúť.

O nič lepšie na tom nie sú voľne žijúce zvieratá. Tie prepadajú panike a pri úteku pred výbuchmi dochádza k mnohým zraneniam. Ako uvádza výzva Českého zväzu ochranárov prírody Vlašim – Tichý Silvestr bez rachejtlí: ,,Veľmi časté sú nárazy dezorientovaných vtákov do prekážok či kolízie vyplašenej divej zveri s autami.‘‘ Iba niekoľko minút strávených v panickom úteku zvieratá strácajú energiu, ktorá je pre nich v zime potrebná.

 

Divé zvieratá sa snažia pred výbuchmi utiecť. Zdroj: TASR/AP

Pomoc pre domácich miláčikov

Nezisková organizácia OBRAZ – obrancovia zvierat dokonca vytvorili stránku, kde ľudí varujú pred možnými následkami spôsobenými práve zábavnou pyrotechnikou. Zároveň radia, ako zvládnuť stres domácich zvierat. Je dôležité, aby sa zviera počas výbuchov cítilo v bezpečí. Znie to ako úplná nemožnosť, ale predsa len sa s tým dá aspoň trochu bojovať. Ak máte skúsenosť, že vaše zviera extrémne zle znáša silvestrovské oslavy, v tomto prípade sa poraďte s veterinárom.

  • Nenechávajte zviera vonku – vytvorte mu bezpečný priestor
  • Pozor na okná – zabezpečte byt tak, aby zviera nemohlo utiecť
  • Zapnite hudbu alebo televíziu – odporúča sa vážna hudba, ktorá dokáže pohltiť zvuky delobuchov
  • Zatiahnite závesy
  • Skryte nebezpečné predmety

 

Zvieratá majú citlivejšie zmysly než ľudia. Zdroj: pixabay.com

Škoda za pár minút

Okrem takýchto výziev sa šíria aj prosby, aby ľudia tento rok oslávili Silvester bez ohňostroja a kúpili radšej krmivo do útulkov alebo peniaze darovali na inú dobročinnú vec. A prečo? Nuž, okrem zvierat trpia dôsledkom ohňostrojov aj ľudia. Ako uvádza výzva Tichý Silvestr bez rachejtlí, pyrotechnika obsahuje nebezpečnú chémiu: ,,Delobuchy obsahujú celý koktail chemikálií, napríklad kovy, ktoré zaisťujú krásnu farebnosť vybuchujúcich svetiel – a po dopade kontaminujú vodu či pôdu.‘‘

Okrem toho môže ich použitím dôjsť k popáleniu osôb, poškodeniu sluchu či dýchacích ciest. Nie je práve tento rok čas na zmenu? Čo tak pridať sa k tisíckam ľudí a osláviť Silvester inak.

 

Galéria
Oslavy vítania nového roka sú pre zvieratá nočnou morou. Zdroj: pixabay.com
Splašené zvieratá dokážu narobiť poriadne problémy. Zdroj: TASR/AP
Zábavná pyrotechnika nie je pre ľudí až taká zábavná. Zdroj: SITA / Branislav Bibel)
Mnohé mestá sú schopné minúť desaťtisíce na pyrotechniku. Zdroj: TASR / AP
navigate_before
navigate_next