Spoločnosť Zahraničné

Bulharsko ruší od pondelka ďalšie opatrenia napriek nárastu nákaz koronavírusom

ilustračná foto Zdroj: pixabay.com

SOFIA – Bulharsko v pondelok uvoľnilo ďalšie opatrenia zavedené proti šíreniu nového koronavírusu aj napriek nedávnemu prudkému nárastu prípadov nákazy a obavám, že krajina zažíva druhú vlnu infekcií. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

 

Nosenie tvárových masiek vo vnútorných verejných priestoroch, ako sú obchody, už vo východoeurópskej krajine nie je povinné, hoci toto opatrenie stále platí vo verejnej doprave, lekárňach a nemocniciach. Znovu sa môžu otvoriť nočné kluby, môžu sa tiež opäť konať konferencie a kongresy, povolené sú aj športové podujatia i tréningy vo vnútorných priestoroch. Pri všetkých aktivitách sa však musia dodržiavať protiepidemické opatrenia, ako napríklad sociálny odstup, upozornila bulharská vláda.

Uvoľnenie nastáva v čase, keď Bulharsko hlási rekord v počte nákaz zaznamenaných za týždeň. Od 8. do 14. júna tam zaznamenali 555 nových prípadov infekcie, čo je najviac od prepuknutia pandémie. Balkánska krajina sa pravdepodobne nachádza uprostred druhej vlny, vyhlásil bulharský hlavný zdravotnícky inšpektor Angel Kunčev. V nedeľu večer bolo v krajine s takmer siedmimi miliónmi obyvateľov zistených celkovo 3266 prípadov nákazy a 172 úmrtí.

Od pondelka už nie je povinná ani karanténa pre cestujúcich prichádzajúcich z Talianska, Španielska, Malty, Írska a Holandska. Cestujúci z množstva štátov Európskej únie a schengenskej zóny – vrátane Nemecka – nemajú povinnosť karantény už od 1. júna. Avšak cestujúci zo Švédska, Británie, Belgicka a Portugalska, ako aj z tretích krajín, musia zostať v karanténe 14 dní.

Takisto nie je jasné, kedy sa znovu otvoria veľké hotely na pobreží Čierneho mora, obľúbenom medzi turistami, napísala tlačová agentúra DPA v nedeľu.