Politika Zahraničné

Bulharsko vyhostilo dvoch ruských diplomatov podozrivých zo špionáže

Zdroj: TASR/AP

SOFIA – Bulharské ministerstvo zahraničných vecí dalo dvom ruským diplomatom 72-hodinovú lehotu na opustenie krajiny. K takémuto kroku pristúpila Sofia po tom, ako bulharskí prokurátori obvinili ruských diplomatov, že sa od roku 2016 venovali v Bulharsku špionážnym aktivitám.

Ako uviedla agentúra Reuters, bulharská prokuratúra v stredu informovala, že dvojica ruských diplomatov zhromažďovala od roku 2016 utajené informácie o plánoch na modernizáciu bulharskej armády a tiež o technickej údržbe vojenského vybavenia.

“Tieto dve osoby boli v kontakte s bulharskými občanmi, ktorí mali prístup k informáciám o vojenskom a priemyselnom komplexe v Bulharsku. V niektorých prípadoch boli bulharským občanom sľúbené alebo vyplatené finančné odmeny,” uviedla podľa agentúry TASS bulharská prokuratúra. Zároveň spresnila, že keď sa zistilo, že ruskí občania podozriví zo špionáže majú diplomatický status, bolo trestné stíhanie voči nim prerušené. Prokuratúra o prípade následne informovala bulharské ministerstvo zahraničných vecí.

Agentúra Interfax pripomenula, že podobný incident sa stal aj v januári tohto roka a týkal sa dvoch ruských diplomatov. O jednom z nich sa predpokladalo, že od roku 2018 zhromažďoval informácie o energetickom sektore bulharskej ekonomiky. Išlo pritom o informácie, ktoré boli predmetom štátneho alebo úradného tajomstva. Oboch diplomatov následne v Bulharsku vyhlásili za nežiaduce osoby a vyhostili.