Spoločnosť Domáce

Búrky a vysoké teploty potrápia Slovensko aj v nedeľu. Platia výstrahy

Zdroj: TASR / Dano Veselský

BRATISLAVA – Horúčavy a búrky potrápia väčšinu Slovenska aj v nedeľu. Naďalej platia výstrahy. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe. Vydal viacero výstrah prvého aj druhého stupňa, rovnako upozorňuje na búrky s krupobitím a silný vietor na horách.

 

Výstraha pred búrkami prvého stupňa platí pre celý Bratislavský, Trenčiansky, Nitriansky a Trnavský kraj, takmer pre celý Banskobystrický kraj a pre niektoré okresy v Žilinskom kraji. V týchto oblastiach je podľa SHMÚ vysoká pravdepodobnosť búrok s krúpami. “S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 65 až 85 km/h,” píše na svojom webe.

Výstraha prvého stupňa pred vysokými teplotami platí pre väčšinu Košického kraja, pre okresy Partizánske a Prievidza, pre Dunajskú Stredu, Galantu a Hlohovec, ale aj pre Vranov nad Topľou a takmer celý Banskobystrický kraj. Teplota vzduchu môže v týchto oblastiach dosiahnuť 33 až 34 stupňov Celzia.

V okresoch Krupina, Veľký Krtíš, Komárno, Levice a Nové Zámky môže teplota vzduchu podľa SHMÚ dosiahnuť až 35 stupňov Celzia. Platí pre ne výstraha druhého stupňa.

Okrem toho upozorňujú meteorológovia aj na vietor na horách. Výstrahy prvého a druhého stupňa platia pre okresy Brezno, Poprad, Liptovský Mikuláš i Tvrdošín. Počas dňa môže vietor v týchto regiónoch dosiahnuť v nárazoch od 65 až do 85 km/h a v noci dokonca od 135 do 160 km/h.