Regióny Bratislava Zvolen Banská Bystrica Košice Nitra Prešov Trenčín Trnava Žilina Domáce

Búrky zúria na celom Slovensku aj naďalej: Nitrou sa prehnala SUPERCELA! Napáchala obrovské škody

Bútrky v Nitre napáchali obrovské škody. Zdroj: imeteo.sk
Bútky v Nitre napáchali obrovské škody. Zdroj: imeteo.sk

SLOVENSKO – Po búrlivej strede tu máme ešte búrlivejší štvrtok. Od poludnia búrok na našom území výrazne pribúda a do večera sa situácia ešte zhorší. Voda zaplavuje cesty a hrozia prívalové povodne.

 

Dnešný deň prináša na územie celého Slovenska početné búrky, ktorých postupne pribúda stále viac a viac. Ráno sa do búrlivého rána zobudili obyvatelia hlavného mesta, pričom na strednom a východnom Slovensku sa búrky začali tvoriť krátko predpoludním. Informoval o tom portál imeteo.sk

V skorých popoludňajších hodinách sa začali búrky rozmáhať, a to najmä na strednom a východnom Slovensku. Búrky postupujú na sever a okrem bohatej bleskovej aktivity prinášajú najmä výdatné zrážky.

Pozor na zaplavené cesty

Výrazne napršalo napríklad v Košiciach, kde zrážkomerné stanice zaznamenali za 6 hodín 27,8 mm zrážok, ale aj v Lučenci (23 mm), kde už v súvislosti s prívalovými zrážkami zasahujú aj hasiči, ktorí odčerpávajú vodu z frekventovaných lučeneckých ciest.

Záber na búrku v Košiciach. Zdroj: A.M. FB
Záber na búrku v Košiciach. Zdroj: Antonia Menska/FB

V Nitre sa dokonca objavila supercela, ktorá vyvracala stromy a páchala škody na majetku. Na Hlohoveckej ceste silný vietor odniesol časť strechy domu, ktorá skončila na ceste. Cesta je aktuálne neprejazdná, a taktiež na mieste zasahujú hasiči.

Búrky napáchali v Nitre obrovské škody. Zdroj: Ivan Kukučka/FB
Búrky napáchali v Nitre obrovské škody. Zdroj: Ivan Kukučka/FB

Supercela priniesla obrovské množstvo zrážok a pod vodou sa ocitla aj cesta v Lehote smerom na Nitru. Viac foto nájdete v galérii pod článkom.

Pod vodou sú aj niektoré cesty v Banskej Bystrici, pričom na cestách sa hromadia aj naplavené kamene. Vodičom sa odporúča veľká opatrnosť na cestách.

Búrky sa prehnali aj okresom Banská Bytrica. zdroj: imeteo.sk
Búrky sa prehnali aj okresom Banská Bytrica. zdroj: imeteo.sk

Búrlivo bude do noci

Na studenom fronte, ktorý sa vlní nad našim územím, treba aj v nadchádzajúcich hodinách počítať s tvorbou početných búrkových buniek. Tie budú postupovať od juhu smerom k severu a naďalej budú prinášať veľké zrážkovú úhrny.

Na mnohých miestach, kde sa búrky už prehnali, hrozí, že v dôsledku nasýtenej pôdy dôjde počas ďalších búrok k prívalovým povodniam. Tie hrozia najmä v okrese Nitra, Zlaté Moravce, Trenčín a od Spišskej Novej Vsi až po Košický okres.

Búrlivo bude do večerných až nočných hodín. Aktuálne máme najvýraznejšie búrky medzi Nitrou a Hlohovcom, nad Partizánskym, južne od Sniny a v okolí Medzilaboriec.