Spoločnosť Kauzy Domáce

Bývalého Černákovho obhajcu už rieši Generálna prokuratúra. Obvinený je z extrémizmu

Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Podnetom advokáta Františka Poláka, ktorý je obvinený z extrémistických trestných činov, sa zaoberá Generálna prokuratúra (GP) SR. “Vec je v štádiu prípravného konania. Na základe podnetu obvineného na zrušenie rozhodnutia prokurátora a vyšetrovateľa o vznesení obvinenia bol predložený spisový materiál v polovici septembra na GP SR,” uviedla pre TASR hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová.

 

“Návrhom obvineného sa zaoberá GP SR. O návrhu bude rozhodnuté v zákonnej lehote” informovala hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová. Advokát František Polák nie je vo väzbe. Rozhodol o tom v lete senát Najvyššieho súdu (NS) SR na svojom neverejnom zasadnutí, keď nezistil dôvody väzby. Konkrétne, obavu z možného ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti.

NAKA objavila u Poláka rôzne predmety oslavujúce nacistické Nemecko. Zdroj: Polícia SR

Pôvodne Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) koncom mája rozhodol o vzatí do väzby obvineného Františka P., ktorého polícia obvinila po akcii “Plukovník” a ktorá sa uskutočnila pár dní predtým. “Vyšetrovateľ protizločineckej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil muža z trestného činu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd a z prechovávania a rozširovania extrémistických materiálov,” uviedla v máji polícia.

Následne predseda Slovenskej advokátskej komory (SAK) Tomáš Borec pozastavil výkon advokácie Františkovi Polákovi Obvinený bol totiž vzatý do väzby, čo je podľa zákona o advokácii dôvodom pozastavenia advokácie povinne, bez možnosti úvahy.

NAKA objavila u Poláka rôzne predmety oslavujúce nacistické Nemecko. Zdroj: Polícia SR

František Polák podľa medializovaných informácií v minulosti zastupoval ako obhajca v trestných veciach napríklad na doživotný trest odňatia slobody odsúdeného banskobystrického bosa Mikuláša Černáka či poslanca za ĽSNS Stanislava Mizíka. U právnika mali počas spomínanej policajnej razie nájsť viacero predmetov s fašistickou symbolikou. Okrem toho sa advokát mal nechať vyfotiť v nacistickej uniforme.