Zahraničné

Bývalého prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyča uznali za vinného z vlastizrady

Viktora Janukovyča uznali za vinného z vlastizrady. (TASR/AP)

KYJEV – Bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča uznali vo štvrtok za vinného z vlastizrady. Rozhodol o tom obvodný súd v ukrajinskej metropole Kyjev. Výšku trestu súd oznámi neskôr, rovnako ako rozhodnutie o vine v ďalších bodoch obžaloby, informovala agentúra AP.

Ukrajinská prokuratúra žiada 15 rokov väzenia pre Janukovyča, ktorého obžalovala z vlastizrady, narušenia zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny, napomáhania ruskej agresii a vedenia agresívnej vojny.

Súdny proces s ukrajinským exprezidentom sa začal v máji 2017. Janukovyč, ktorý po svojom zosadení utiekol do Ruska, odkázal, že sa nebude zúčastňovať na procese s “vopred daným verdiktom”, a obvinil tribunál zo zaujatosti.

Janukovyč bol zosadený vo februári 2014 počas masových protestov, ktoré sa konali na protest proti rozhodnutiu jeho vlády odmietnuť uzavrieť asociačnú dohodu s EÚ a orientovať sa viac na Rusko. Demonštrácie prerástli do násilností, pri ktorých boli použité strelné zbrane a vyžiadali si viac ako 100 obetí z radov demonštrantov.