Politika Zahraničné

Bývalého šéfa Interpolu oficiálne zatkli pre podozrenie z korupcie

Meng Chung-weja vydali čínske orgány oficiálne zatykač pre podozrenie z korupcie. Zdroj: TASR / AP

PEKING – V prípade bývalého prezidenta medzinárodnej policajnej organizácie Interpol Meng Chung-weja vydali čínske orgány oficiálne zatykač pre podozrenie z korupcie. Urobili tak vyše pol roka po jeho zadržaní v súvislosti s údajným prijímaním úplatkov, informovala v stredu tlačová agentúra DPA.

 

Čínska generálna prokuratúra uviedla v stredajšom vyhlásení, že Menga v domovskej krajine zatkli len pred niekoľkými dňami. Tohto kedysi vplyvného politika však fakticky zadržiavajú už od minulej jesene. Pod “dohľad” sa dostal po návrate do Číny z Francúzska, kde má Interpol svoje sídlo.

Meng sa funkcie prezidenta Interpolu, ktorú zastával ako vôbec prvý Číňan, ujal v novembri 2016. V Číne zároveň zastával funkciu námestníka čínskeho ministra verejnej bezpečnosti. V posledných rokoch žil vo francúzskom Lyone spoločne s manželkou a dvoma deťmi.

O Menga sa začali zaujímať svetové médiá po tom, ako jeho manželka koncom septembra 2018 nahlásila, že je nezvestný. Po vycestovaní do Číny sa jej totiž neozval a ani samotný Interpol spočiatku nedokázal uviesť, kde sa Meng nachádza.

Interpol následne dostal Mengovu okamžitú rezignáciu na post prezidenta tejto organizácie. Čínske úrady oznámili, že čelí vyšetrovaniu pre podozrenie z prijímania úplatkov a ďalšie porušenia zákona. V marci Menga vylúčili z vládnucej komunistickej strany a jeho prípad odovzdali prokuratúre, čo v Číne spravidla vedie k obžalobe a odsúdeniu, upozornila DPA.

Stranícka disciplinárna komisia uviedla, že Meng “zneužíval svoje postavenie a moc na osobné výhody”, utrácal štátne peniaze, aby financoval “výstredný životný štýl svojej rodiny” a pohŕdal zásadami strany.