Kauzy Domáce

Bývalého siskára Kosíka mali pustiť z väzenia. Iba tento týždeň mu súd predĺžil trest

BRATISLAVA – Bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľuboša Kosíka v utorok pustili z väzenia v africkom Mali. Informáciu priniesol denník SME na svojom webe. Kosík skončil vo väzení potom, ako bol na neho vydaný medzinárodný zatykač pre falšovanie zmeniek v hodnote 2,4  milióna eur. 

Informáciu mal denníku potvrdiť telefonicky sám Kosík. Bývalý príslušník tajných služieb strávil v africkom väzení takmer dva roky.

Ušiel zo Slovenska 

Najvyšší súd SR uznal v júni 2016 Kosíka vinným v kauze falšovania zmeniek a vymeral mu 14 ročný trest väzenia a  peňažný trest 100 tisíc korún. Bývalý prislušník tajných však ešte pred nástupom do väzenia ušiel zo Slovenska. Na Kosíka bol vydaný medzinárodný zatykač, na základe ktorého ho polícia zadržala v novembri 2016 v Mali. 

Odvtedy čakal na rozhodnutie o jeho vydaní do rodnej vlasti. Zároveň čelil aj obžalobe z vydierania v kauze týkajúcej sa obchodov s obrazmi maliara Andyho Warhola. 

Vo väzení v Mali si točil video

V decembri minulého roka, v čase keď si mal Kosík odpykávať trest v africkom väzení, zverejnil denník SME jeho písomné vyhlásenie. Bývalý člen SIS sa v ňom priznal, že bol členom komanda, ktoré sa v roku 1995  podieľalo na únose exprezidentovho syna Michala Kováča mladšieho. Kosík v dokumente okrem iného tvrdil, že akciu osobne riadil vtedajší šéf tajných Ivan Lexa. 

Vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák a dnes už bývalý policajný prezident Tibor Gašpar však nad pravdivosťou tejto výpovede vyslovili pochybnosti. „Treba zistiť, či to vôbec povedal Kosík, lebo ja si myslím, že tie vyjadrenia idú od tretej osoby,“ povedal vtedy Gašpar. 

Kosík mal v reakcii na tieto slová preto natočiť video priamo z väzenia v Mali. Na približne osem minútovom zázname hovoril, že je ochotný pricestovať na Slovensko a vypovedať. Povedal však, že má obavy o svoju bezpečnosť a nedôveru voči Robertovi Kaliňákovi a Tiborovi Gašparovi. Video opäť zverejnil denník SME.

Predĺžili mu trest

V pondelok 12. novembra 2018, teda deň predtým, ako Kosíka pustili, Špecializovaný trestný súd rozhodol, že keďže Kosík nezaplatil finančný trest, ktorý mu bol v minulosti uložený, rozsudok mu bude predĺžený o ďalšie štyri roky.