Zahraničné

Bývalý maltský premiér Muscat prehovoril. Zavraždenú novinárku Galiziovú označil za irelevantnú

Joseph Muscat - Zdroj: SITA/Marko Erd

VALLETA – Podľa bývalého premiéra Malty Josepha Muscata bola zavraždená novinárka Daphne Caruanová Galiziová v čase svojej smrti v roku 2017 “irelevantná”. Vyšetrovateľom to v piatok povedal samotný Muscat, informovala agentúra DPA.

Caruanová Galiziová, zavraždená počas Muscatovej vlády, písala články na svetovej úrovni, avšak aj “bulvárny odpad”, pokračoval bývalý premiér a dodal, že v čase vraždy už bola “irelevantnᔓJe to nepredstaviteľné… ktokoľvek spáchal tento zločin, je hlúpy,” uviedol Muscat počas svojej verejnej výpovede. Z vykonania vraždy orgány doposiaľ obvinili troch mužov, pričom štvrtý muž, podnikateľ Yorgen Fenech, je obvinený zo spolupáchateľstva. Všetci štyria účasť na vražde odmietajú.

Na snímke maltská novinárka Daphne Caruanová-Galiziová, ktorá priššla o žživot v októbri 2017 pri výbuchu bomby nastražženej v jej automobile, keď vyrazila zo svojho domu neďaleko maltského hlavného mesta Valletta. – Zdroj: TASR/AP Photo/Jon Borg, File

Fenech zo zosnovania vraždy viní Keitha Schembriho, šéfa kancelárie spomínaného maltského expremiéra. Toho polícia vlani v novembri zadržala, následne proti nemu však nevzniesla obvinenia. Muscat šesť týždňov na to odstúpil z premiérskeho postu. Caruanová Galiziová, ktorá písala protikorupčný blog a viedla vyšetrovanie škandálu Panama Papers na Malte, prišla o život v októbri 2017 pri výbuchu bomby nastraženej v jej automobile.