Spoločnosť Domáce

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar vypovedal vo veci lustrácií Kuciaka

Zdroj: archív

BRATISLAVA – Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar dnes ráno vypovedal na Národnej protizločineckej jednotke Národnej kriminálnej agentúry v Nitre. Ako ďalej informuje portál TV JOJ noviny.sk, predmetom výsluchu boli tvrdenia policajného funkcionára Pavla Vorobjova, že v roku 2017 mal dať Gašpar pokyn na lustrovanie zavraždeného novinára Jána Kuciaka.

 

“Môžem potvrdiť, že som bol vypovedať k nepravdivým tvrdeniam vtedajšieho podriadeného,” uviedol pre televíziu JOJ Gašpar.

Portál pripomína, že informáciu, že Jána Kuciaka pár mesiacov pred jeho vraždou lustrovali na policajnom prezídiu, priniesol týždenník Plus 7 dní. “Netrvalo dlho a na verejnosť sa dostali informácie o tom, kto mal novinára v policajných databázach preverovať a na koho pokyn. Pavol Vorobjov, exriaditeľ spravodajskej jednotky finančnej polície, mal podľa viacerých zdrojov pred svojimi kolegami vypovedať o tom, či, prečo a na koho pokyn v policajných databázach lustroval Jána Kuciaka,” uvádzajú noviny.sk s tým, že neskôr tvrdil, že Kuciaka lustroval na pokyn vtedajšieho policajného prezidenta, svojho suseda, Tibora Gašpara. Ten to však poprel, pripomína portál. Zároveň cituje šéfa protizločineckej jednotky NAKA Branislava Zuriana, podľa ktorého je lustrovanie Kuciaka faktom. “Keď sme sa o tom rozprávali s vedúcim tímu, hneď som kontaktoval svojho nadriadeného a požiadal som ho, aby bol Vorobjov zbavený mlčanlivosti a pán Vorobjov naozaj vypovedal. Vypovedal koncom minulého roka,” uviedol.