Politika Zahraničné

Bývalý poradca Bolton kritizoval Trumpov postup v súvislosti s KĽDR

John Bolton - Zdroj: SITA/AP/Pablo Martinez Monsivais

WASHINGTON – Postup amerického prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti so Severnou Kóreou “zlyháva” a táto komunistická krajina predstavuje bezprostrednú hrozbu pre amerických vojakov a ich spojencov. Uviedol to v pondelok Trumpov bývalý poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton, informovala agentúra Jonhap.

Bolton, tvrdý kritik Severnej Kórey, minulý týždeň znova pripomenul svoje stanovisko, že ázijská krajina sa nikdy dobrovoľne nevzdá jadrových zbraní. Bývalý poradca pre národnú bezpečnosť na Twitteri v pondelok uviedol, že nadobudnutie jadrových zbraní Severnou Kóreou je podľa tvrdení USA neprijateľné. Podľa Boltona však v tomto čase ide viac o frázy ako o reálny postup.

Severná Kórea sa snaží získať ústupky v rámci pozastavených rokovaní o jadrových zbraniach so Spojenými štátmi. KĽDR vyslovila varovanie, že to, aký dá USA “vianočný darček”, závisí od toho, aké kroky Washington podnikne. “Riziko pre amerických vojakov a našich spojencov je bezprostredné,” povedal Bolton a dodal, že je potrebný efektívnejší postup predtým, ako Severná Kórea nadobudne technológie, ktoré môžu USA ohroziť.

Bolton skončil vo svojej funkcii v septembri, keď sa nezhodol s Trumpom okrem iného i v súvislosti so Severnou Kóreou. Vo funkcii ho nahradil Robert O’Brien.