Domáce Politika Top

Bývalý splnomocnenec kritizuje vládu: Postoj k Rómom je falošný

BRATISLAVA – Na konferencii s názvom Zlepšenie postavenia rómskej mládeže ako hnacej sily zmien prerokovávajú odborníci problémy Rómov, ktoré sú verejnosti notoricky známe už desiatky rokov.

V tlačovej správe, ktorú poskytol hovorca hnutia OĽaNO-NOVA Dano Mitas, to uviedol expert pre menšinovú politiku tohto hnutia Peter Pollák. Pýta sa, preč o organizátori podujatia, rezort práce aj splnomocnenec vlády pre rómske komunity vynakladajú zdroje na podujatie, na ktorom budú opäť len konštatovať biedne postavenie mladej rómskej generácie.

Majú všetko potrebné, tvrdí Pollák

„Disponujú všetkými potrebnými informáciami o sociálnom stave rómskych komunít, na stole majú 380 miliónov z eurofondov na naštartovanie zmien a tiež majú výkonnú moc, ktorou môžu prijať očakávané opatrenia,” uviedol Pollák.

Slovensko má podľa Polláka všetky podstatné údaje na to, aby začalo realizovať politiku na rozvoj rómskej mládeže. „Všetci predsa vieme a osobitne tí, čo sa stretávajú na konferencii v Bratislave, že dieťa sa nemôže rozvíjať v špeciálnej škole a v chatrči bez pitnej vody,” okomentoval Pollák konferenciu s tým, že vláda takouto konferenciou len formálne vyjadruje svoj záujem o riešenie tejto témy a jej postoj k Rómom je falošný.

Musí sa začať pri deťoch

Ak by podľa neho chcela vláda riešiť problém reálne, tak by s rómskymi deťmi v 150 najchudobnejších rómskych osadách pracovali asistenti učiteľa a fungovala by v nich povinná predškolská príprava.

„Ak chceme zlepšenie postavenia rómskej mládeže, musíme začať pri deťoch. Je potrebné bezodkladne legislatívne zabezpečiť povinnú predškolskú výchovu od troch rokov pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia,” vysvetlil Pollák v tlačovej správe.

Dvojdňová konferencia

Pre zlepšenie prospechu rómskych žiakov a ich ďalšie vzdelávanie je podľa neho nutné zabezpečiť povinnú účasť žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia v celodennom výchovnom systéme. Na to, aby boli žiaci z rómskych komunít pripravení na pracovný trh, navrhuje prestať rómske deti zaraďovať do špeciálnych škôl.

Dvojdňová konferencia s názvom Zlepšenie postavenia rómskej mládeže ako hnacej sily zmien sa dnes a v utorok koná v Bratislave. Stretáva sa na nej približne 250 účastníkov, najmä mladých ľudí z rómskych komunít vo veku 14 až 24 rokov, zástupcov relevantných ministerstiev, medzinárodných organizácií, Európskej komisie, Európskeho parlamentu, Rady Európy, zástupcov mimovládnych organizácií, expertov a tvorcov politík v oblasti sociálnej inklúzie Rómov.