Spoločnosť Zahraničné

Bývalý učiteľ cirkevnej školy v Španielsku dostal vyše 20 rokov za zneužívanie

Bývalý učiteľ cirkevnej školy dostal vyše 20 rokov za zneužívanie. Ilustračné foto: pixabay

BARCELONA – Na vyše 20 rokov väzenia odsúdili v pondelok bývalého učiteľa telesnej výchovy na cirkevnej škole v španielskej Barcelone, usvedčeného zo sexuálneho zneužívania študentov. Informovala o tom agentúra AFP. 

 

Joaquína Beníteza, ktorý v škole pôsobil takmer 30 rokov, odsúdili na 21 rokov a deväť mesiacov za pohlavné zneužívanie štvorice študentov. Obetiam zároveň musí zaplatiť celkové odškodné vo výške 120.000 eur, informoval denník El Periódico de Catalunya.

Beníteza zo zneužívania obvinilo aj 13 jeho ďalších bývalých študentov, avšak ich prípady sa pred súd nedostali, keďže sú už premlčané.

Zriaďovateľom zmienenej barcelonskej školy je mužská rehoľná kongregácia maristov založená v 19. storočí a špecializujúca sa na vzdelávanie.

Samotný učiteľ sa počas procesu ospravedlnil svojim obetiam. Svoje konanie pritom vysvetľoval tým, že aj on sám bol ako študent cirkevnej internátnej školy vystavený sexuálnemu obťažovaniu.

Proces s bývalým telocvikárom sa prebiehal v čase, keď v Španielsku došlo k nárastu počtu prípadov obvinení z pohlavného zneužívania maloletých, ktorých sa údajne dopustili predstavitelia katolíckej cirkvi. Práve prvé obvinenia v Benítezovom prípade, ktoré boli vznesené v roku 2016, viedli k odhaleniu ďalších podobných káuz.

Podozrenia sa pritom týkali aj viacerých učiteľov na dvoch ďalších školách v Barcelone, ktoré sú v správe rehole maristov. Ich prípady však už boli taktiež premlčané, a tak sa pred súd dostal len Benítez.

Rehoľa maristov sa v roku 2017 ocitla v Čile v centre obrovského škandálu spojeného s pohlavným zneužívaním maloletých, ktorý napokon viedol k bezprecedentnej demisii 34 čilských biskupov.