Spoločnosť Politika Zahraničné

Bývalý uruguajský prezident Mujica odchádza zo Senátu pre pandémiu koronavírusu

Zdroj: TASR / AP

MONTEVIDEO – Bývalý uruguajský prezident José “Pepe” Mujica, významný predstaviteľ latinskoamerickej ľavice, sa v utorok pre pandémiu koronavírusu zriekol svojho kresla v Senáte. Informáciu priniesla agentúra DPA s odvolaním sa na tamojšie médiá.

 

“Odchádzam, pandémia (koronavírusu) ma vyhodila. Byť senátorom znamená rozprávať sa s ľuďmi a chodiť na rôzne miesta. Nebezpečenstvo na mňa číha z každej strany: či už ide o môj vysoký vek alebo fakt, že trpím chronickou imunologickou chorobou,” uviedol 85-ročný Mujica vo svojej reči. Dodal, že “v živote nastane čas odísť” a že je potrebné “dať šancu novej generácii”.

Počas svojho pôsobenia v úrade prezidenta v rokoch 2010 – 2015 sa bývalý vodca ľavicových povstalcov Mujica stal známym ako “najchudobnejší prezident na svete”, keďže takmer celý svoj prezidentský plat daroval na charitu. Žil na skromnej farme, jazdil na starom aute a zastavoval stopárom. Prezident-filozof”, ktorého pamätné frázy kolujú po internete, opustil Senát v roku 2018, no na ďalší rok sa po úspešnej kampani do politiky vrátil ako člen koalície Širokého frontu (Frente amplio).