Domáce Šport

Čakanie sa skončilo. V zámorí sa začala NHL a v úvodných zápasoch žiarili Tatar aj Černák

Slovenský hokejový útočník v drese Montrealu Canadiens Tomáš Tatar. Zdroj: TASR / AP

NEW YORK – Slovenský hokejista Tomáš Tatar odštartoval novú sezónu NHL gólom do siete Toronta, jeho Montreal však prehral na ľade Maple Leafs 4:5 po predĺžení. Bodovo sa presadil aj obranca Erik Černák, ktorý asistenciou prispel k víťazstvu obhajcu trofeje Tampy Bay nad Chicagom 5:1.

Tatar si otvoril strelecký účet v novej sezóne počas presilovky, keď v 28. minúte zvýšil náskok Canadiens na 3:1. Ruský obranca Alexander Romanov ho vysunul do úniku a slovenský útočník prekonal brankára Frederika Andersena strelou pomedzi betóny. Hostia však sľubný náskok neudržali, Toronto dokázalo do konca riadneho hracieho času vyrovnať na 4:4 a v predĺžení rozhodol o jeho triumfe Morgan Rielly. Canadiens prišli o dvojgólové vedenie ešte do druhej prestávky, keď v priebehu 81 sekúnd skórovali v početnej výhode William Nylander a John Tavares.

Kapitán Toronta vyrovnal na 3:3 v presilovke 5 na 3, keď tečoval strelu Mitcha Marnera. “Bolo to pre nás kruté, tak tvrdo sme bojovali o každý gól a potom sa udejú také nešťastné veci a súper vyrovná. Na niekoľko minút sme vypli, no potom sme opäť zabrali. Je to ťažké, keď prvý zápas sezóny dospeje do predĺženia, v ktorom sa hrá 3 na 3. Obe mužstvá si vypracovali množstvo šancí, zápas sa mohol skončiť akýmkoľvek výsledkom,” povedal pre klubový web Tatar.

Toho zaujal výkonom spoluhráč Romanov, 21-ročný bek si pri debute v profilige pripísal asistenciu pri Tatarovom góle. “Myslím si, že tvrdo bojuje. Veľmi dobre manévruje s pukom, ukazuje to aj v našej druhej presilovkovej formácii. Ten chalan je naozaj dobrý hokejista. Je škoda, že sme nezvíťazili kvôli našim novým hráčom, no myslím si, že ‘Romy’ podal výborný výkon,” pochválil slovenský krídelník mladého spoluhráča. K triumfu “javorových listov” prispeli Nylander (2+1) a Tavares (1+2) tromi bodmi, na 4:4 vyrovnal debutant v zostave Toronta Jimmy Vesey.

Montrealu nestačili ani dva góly novej posily Josha Andersona či tri asistencie Jonathana Drouina. “Canadiens maj dobrý tím, prišli sem a hrali tvrdo, čo sme od nich aj očakávali. Preto sme šťastní, že sme vydreli toto víťazstvo. Je veľa oblastí, v ktorých sa ešte musíme zlepšiť, ale je fajn pocit začať sezónu víťazstvom,” hodnotil stretnutie Rielly, ktorý rozhodol zápas 34 sekúnd po dôležitom zákroku Andersena proti strele Tylera Toffoliho.

V úvodnú noc základnej časti sa hralo dokopy päť zápasov. Ročník odštartoval duelom Philadelphie s Pittsburghom, v ktorom Flyers zdolali pennsylvánskeho rivala 6:3. Prvý gól sezóny strelil v 6. minúte útočník Penguins Mark Jankowski. Najviac sa vydaril zápas 20-ročnému krídelníkovi “letcov” Joelovi Farabeemu, ktorý sa blysol gólom a tromi asistenciami. Štyrmi bodmi v otváracom zápase sezóny vyrovnal klubový rekord, ktorý stanovil v roku 1982 Ray Allison, ten mal pri vstupe do ročníka rovnako bilanciu 1+3. “Tento rok sa cítim oveľa komfortnejšie ako vlani. Myslím si, že tento tím má veľký potenciál, disponuje štyrmi výbornými lajnami a skvelými obrancami,” nechal sa počuť Farabee.

Tampu Bay priviedol k víťazstvu nad Chicagom (5:1) kapitán Steven Stamkos, ktorý ku gólu pridal dve asistencie. Stamkos sa zotavil zo zranenia brušného svalstva, ktoré utrpel počas tréningu vlani v júli a vyžiadalo si dve operácie. Po nich vynechal takmer celú vyraďovačku, s výnimkou necelých troch minút v treťom finálovom zápase s Dallasom, v ktorom skóroval. “Tak dobre, ako teraz, som sa už dlho necítil. Mal som dlhšiu hernú pauzu, tak som veľmi rád za takýto štart,” vyhlásil Stamkos. “Blesky” položili základ víťazstva už v prvej tretine, ktorú vyhrali 3:0. Černák si hneď vo svojom prvom zápase v ročníku pripísal bod za asistenciu – v 18. minúte za stavu 2:0 vystrelil od mantinelu a puk vo vzduchu šikovne tečoval Anthony Cirelli.

Slovenský obranca počas vyše 20 minút na ľade vyslal na súperovu bránku dve strely a pripísal si aj plusku, spomedzi všetkých hráčov Lightning odohral najviac času v oslabeniach – 2:42 min. Úradujúci šampión odhalil pred stretnutím majstrovský banner, ale pod strop svojej haly ho nevyvesil – počká si na moment, keď budú môcť byť na štadióne prítomní diváci. Lightning vyhrali siedmy otvárací zápas sezóny po sebe. Brankár Andrej Vasilevskij vykryl 22 striel súpera a takmer vychytal nulu, čisté konto mu pokazil v 57. minúte Dylan Strome.

V ďalšom zápase Edmonton podľahol doma Vancouveru 3:5. Dva góly Canucks strelil v tretej tretine Brock Boeser, pri premiére v NHL skóroval za hostí aj švédsky mladík Nils Höglander. V bránke Vancouveru dostal pred mladíkom Thatcherom Demkom prednosť skúsenejší Braden Holtby, ktorý pri svojom debute v novom tíme zneškodnil 28 striel. “Spravili sme pár chýb. To sú veci, ktoré sa dajú opraviť. Ak ich opravíme, budeme na tom dobre,” poznamenal útočník Kailer Yamamoto, ktorý sa postaral o prvý gól Oilers.

Colorado nestačilo na St. Louis, Blues zvíťazili aj vďaka dvom presným zásahom Oskara Sundqvista. Pri debute v drese St. Louis skóroval útočník Kyle Clifford. Oporou “bluesmanov” bol brankár Jordan Binnington, ktorý predviedol 25 úspešných zákrokov. Za hostí ešte nemohol nastúpiť kanonier Mike Hoffman, ktorý iba v pondelok podpísal ako voľný hráč ročný kontrakt. Úrady nestihli schváliť jeho pracovné víza, Blues očakávajú, že v piatkovom druhom zápase s Avalanche už nastúpi.

Výsledky NHL

PHILADELPHIA FLYERS – PITTSBURGH PENGUINS 6:3 (2:1, 1:1, 3:1)
Góly: 16. van Riemsdyk (Gustafsson, Farabee), 20. Patrick (Gustafsson, Farabee), 39. Farabee (Hayes), 46. Raffl (Laughton, Aube-Kubel), 53. Lindblom (Konecny, Couturier), 53. Hayes (Farabee, Giroux) – 6. Jankowski (Tanev, McCann), 24. Crosby, 44. Tanev (Jankowski). Brankári: Hart – Jarry, strely na bránku: 25:34.

TORONTO MAPLE LEAFS – MONTREAL CANADIENS 5:4 pp (1:2, 2:1, 1:1 – 1:0)
Góly: 16. Nylander (Holl, Tavares), 38. Nylander (Spezza, Hyman), 40. Tavares (Marner, Andersen), 51. Vesey (Nylander), 64. Rielly (Tavares, Matthews) – 13. Suzuki (Drouin, Petry), 20. Anderson (Drouin, Petry), 28. TATAR (Romanov, Weber), 42. Anderson (Edmundson, Drouin). Brankári: Andersen – Price, strely na bránku: 34:32.

TAMPA BAY LIGHTNING – CHICAGO BLACKHAWKS 5:1 (3:0, 1:0, 1:1)
Góly: 11. Palát (Hedman, Stamkos), 17. Joseph (Killorn, Cirelli), 18. Cirelli (ČERNÁK, Killorn), 30. Stamkos (Point, Hedman), 47. Point (Stamkos, Sergačov) – 57. Strome (Shaw, Boqvist). Brankári: Vasilevskij – Subban, strely na bránku: 33:23.

EDMONTON OILERS – VANCOUVER CANUCKS 3:5 (0:1, 1:1, 2:3)
Góly: 26. Yamamoto (Draisaitl), 41. Nurse (Kassian, Bear), 49. Larsson (Jones, Kahun) – 16. Horvat (Pearson), 38. Höglander (Pearson, Horvat), 42. Gaudette (Roussel, Hamonic), 44. Boeser (Hughes), 54. Boeser (Pettersson, Hughes). Brankári: Koskinen – Holtby, strely na bránku: 31:35.

COLORADO AVALANCHE – ST. LOUIS BLUES 1:4 (1:2, 0:0, 0:2)
Góly: 5. Burakovsky (Compher, Girard) – 10. Sundqvist (Schwartz, Thomas), 14. Kyrou (Bozak, Sanford), 47. Clifford (Barbašov), 55. Sundqvist (Thomas). Brankári: Grubauer – Binnington, strely na bránku: 27:32.