Politika Domáce Top

Čaplovič sa obul do Beblavého: Je to hulvát a chrapúň

Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Skočili si do vlasov. Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý a poslanec Dušan Čaplovič si nevedia prísť na meno. Rozhádala ich Slovenská akadémia vied (SAV).

 

Spor Miroslava Beblavého s Dušanom Čaplovičom sa ťahá ešte od čias, kedy poslanec Smeru viedol rezort školstva. Posledný konflikt medzi nimi spustil tento týždeň nezaradený poslanec Beblavý. Ten zverejnil na sociálnej sieti príspevok, v ktorom napadol hlasovanie Čaploviča o prelomení veta prezidenta Andreja Kisku v zákone, ktorý sa týkal transformácie SAV. ,,Doživotne by si mal svedomie spytovať bývalý podpredseda SAV Dušan Čaplovič, vďaka ktorému návrh prešiel. Mať na rukách krv vlastnej akadémie, to musí byť pocit.‘‘ Takto okomentoval nezaradený poslanec konanie poslanca Čaploviča.

Reakcia samotného poslanca Smeru na seba nenechala dlho čakať. ,,Poslanec Beblavý hrubo napadol moje ústavné právo slobodne hlasovať v parlamente. Pán Beblavý vedome porušuje Ústavu SR, nehovoriac o tom, že sa stavia do polohy cenzora slobodnej vôle poslanca NR SR, a to hulvátskym a chrapúnskym spôsobom, ktoré je neprijateľné v slušnej spoločnosti,‘‘ uviedol v stanovisku.

Čaplovič považuje vrátenie právnej formy SAV do stavu pred 1. júlom 2018 za jediné možné východisko pre zabezpečenie stability a budúcu efektívnu transformáciu jednej z našich erbových inštitúcií.

O stanovisko sme požiadali aj poslanca Beblavého. Na naše otázky nereagoval.

Inštitúcie SAV zostanú v stave, v akom boli pred transformáciou. V utorok o tom rozhodli poslanci Národnej rady 76 hlasmi, čím prelomili veto prezidenta k zákonu o vysokých školách, ktorého súčasťou je aj novela zákona o SAV. Zákon bol opätovne schválený.

Organizácie, ktoré nesplnili podmienky sa vrátia do právnej formy spred 1. júla. Pôvodne mali ústavy SAV prejsť transformáciou a mali byť zapísané do registra verejných výskumných inštitúcií. SAV sa tak bude podľa schválenej novely skladať z rozpočtových a príspevkových organizácií. Novela súčasne zaväzuje SAV zabezpečiť do 31. decembra 2018 všetky potrebné úkony, aby sa jej organizácie mohli stať verejnými inštitúciami.

 

Galéria
Čaplovič zaujal stanovisko k príspevku Beblavého. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Beblavý zverejnil príspevok na sociálnej sieti, kde sa vyjadril k Čaplovičovi. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Spor Beblavého s Čaplovičom sa ťahá ešte od čias, kedy poslanec Smeru viedol rezort školstva. Zdroj: TASR
navigate_before
navigate_next