Čaputová a Gajdoš zdôraznili potrebu plnenia záväzkov v oblasti obrany

LONDÝN/BRATISLAVA – Prezidentka SR Zuzana Čaputová a minister obrany Peter Gajdoš (SNS) po samite NATO v Británii zdôraznili potrebu jednoty Severoatlantickej aliancie a plnenia záväzkov zo strany Slovenska v oblasti výdavkov na obranu.

 

Čaputová označila schôdzku lídrov NATO za veľmi konštruktívnu a otvorenú. Podľa nej bola na samite badateľná „jednota z hľadiska toho, ako vnímame dôležitosť, ciele a výzvy Severoatlantickej aliancie“. Jednota je podľa nej možno symbolicky deklarovaná aj tým, že sa členské krajiny zhodli na potrebe poskytnutia pomoci Albánsku postihnutému nedávnym zemetrasením.

Prezidentka na brífingu pred odletom z Británie hovorila aj o tom, ako si Slovenská republika plní svoje záväzky vyplývajúce z členstva v NATO. „Náš záväzok, ktorý sme deklarovali, to znamená investície dve percentá HDP do obrany, bude naplnený do roku 2024,“ povedala a pripomenula, že SR sa zúčastňuje aj na misiách NATO vo viacerých krajinách a v niektorých z nich bude svoju prítomnosť zvyšovať.

Gajdoš takisto potvrdil význam jednoty, súdržnosti a solidarity členských štátov NATO. Zdieľanie nákladov na obranu vo výške dvoch percent HDP je podľa neho pre Slovensko „jednoznačný záväzok“, ktorý krajina dosiahne v roku 2024 tak, ako to bolo deklarované aj vládou SR.

„Som presvedčený o tom, že vláda Slovenskej republiky a rezort ministerstva obrany si svoje úlohy jednoznačne plnia a takýmto postupným spôsobom, krok za krokom, dokážeme zabezpečiť naše záväzky, ktoré predtým boli nejakým spôsobom nie že podhodnotené, ale aj z dôvodu ekonomickej spôsobilosti Slovenskej republiky dávané do úzadia,“ povedal.

Slovensko v súčasnosti dosahuje výdavky na obranu na úrovni 1,72 percenta HDP.

Viac o téme: minister obrany, NATO, Peter Gajdoš, samit NATO, Severoatlantická aliancia, výdavky na obranu, Zuzana Čaputová

Súvisiace články