Domáce Politika Spoločnosť Prezidentské voľby Top

Čaputová bodovala aj na vidieku. V každom kraji získala viac voličov ako Kiska pred piatimi rokmi

Súboj o prezidentský palác sa bude rozhodovať medzi Zuzanou Čaputovou a Marošom Šefčovičom. Zdroj: prezident.sk

SLOVENSKO – Volebná kampaň nekončí. Prvé kolo prezidentských volieb len zúžilo počet kandidátov z trinástich na dvoch. Čaká nás dvojtýždňová kampaň, v ktorej si budú občania opäť vyberať. A to medzi víťazkou prvého kola podpredsedníčkou Progresívneho Slovenska Zuzanou Čaputovou a podpredsedom Európskej komisie Marošom Šefčovičom (s podporou Smer-SD), ktorý skončil na druhom mieste. Prinášame vám čísla z jednotlivých krajov tak, ako ich uverejnil Štatistický úrad SR (ŠÚ SR) na stránke volbysr.sk. Porovnali sme ich aj so ziskom súčasného prezidenta Andreja Kisku v prvom kole prezidentských volieb v roku 2014.

 

Bratislavský kraj

V tomto kraji sa podľa údajov ŠÚ SR na voľbách zúčastnilo najviac voličov zo všetkých krajov. Do takmer 340-tisíc odovzdaných hlasoch ale treba zarátať aj veľké množstvo tých, ktorí využili v Bratislavskom kraji možnosť hlasovať mimo svojho bydliska a to na voličský preukaz. Čím viac ideme do pomyselného stredu kraja, tým viac sa zvyšoval pomer v prospech Zuzany Čaputovej. Znamená to, že v územnom obvode Bratislava I (Staré mesto), Čaputová dosiahla najlepší výsledok z celého Slovenska – 66,9 percenta. V absolútnych číslach to znamená 16 616 hlasov. Je to viac ako získala Iveta Radičová v roku 2009. Tá vtedy dostala v prvom kole v Bratislave I  len 11 810 hlasov.

Zuzana Čaputová za celý Bratislavský kraj získala v prvom kole niečo vyše 201-tisíc hlasov.

Andrej Kiska v roku 2014 získal v Bratislavskom kraji približne 77-tisíc hlasov.

Výsledky za celý Bratislavský kraj. Zdroj: Štatistický úrad SR

Trnavský kraj

Najnižší zisk pre Zuzanu Čaputovú eviduje ŠÚ SR v Trnavskom kraji v  okrese Hlohovec. Tu získala 36,18 percenta hlasov a druhý Maroš Šefčovič 20,88 percenta. Najlepšie zabodovala v okrese Dunajská Streda – 54,59 percenta, čo znamenalo 18 758 hlasov. Na druhé miesto sa dostal Béla Bugár s 25,25 percentami. V roku 2014 získal Andrej Kiska v okrese Dunajská Streda 9731 hlasov.

Zuzana Čaputová za celý Trnavský kraj získala v prvom kole niečo vyše 99 tisíc hlasov. Andrej Kiska získal v tom istom kraji v roku 2014 niečo vyše 49-tisíc hlasov.

Výsledky za celý Trnavský kraj. Zdroj: Štatistický úrad SR

Trenčiansky kraj

Rozdiely vo výsledkoch jednotlivých kandidátov sú v Trenčianskom kraji výrazne menšie ako v predchádzajúcich krajoch. Napríklad v okrese Bánovce nad Bebravou je rozdiel medzi Zuzanou Čaputovou a Marošom Šefčovičom len necelých 5 percent. Za celý kraj získala Čaputová takmer 94-tisíc hlasov, Šefčovič skoro presne 58-tisíc. Andrej Kiska získal v prvom kole v Trenčianskom kraji v roku 2014 približne 50 tisíc hlasov, Robert Fico 80-tisíc.

Výsledky za celý Trenčiansky kraj. Zdroj: Štatistický úrad SR

Nitriansky kraj

V rodnom okrese Roberta Fica v Topoľčanoch vyhrala Zuzana Čaputová tiež. Síce najtesnejším rozdielom z celého kraja (len o 2,63 percenta) oproti Marošovi Šefčovičovi, ale stále s takmer 30 percentami. V Komárne sa na druhé miesto posunul Béla Bugár, inak bol výsledok rovnaký vo všetkých územných obvodov – Čaputová na prvom mieste, Šefčovič druhý.

Za celý kraj získala prezidentská kandidátka 97 155 hlasov. Andrej Kiska v roku 2014 získal v Nitrianskom kraji približne 53-tisíc hlasov.

Výsledky za celý Nitriansky kraj. Zdroj: Štatistický úrad SR

Žilinský kraj

Vysoký percentuálny výsledok z Bratislavy nezopakovala Čaputová ani v Žilinskom kraji. Okrem výnimiek ale stále s dostatočným náskokom vyhrávala. Kandidátka tu získala spolu niečo vyše 101-tisíc hlasov. V Čadci sa dostala na druhé miesto a to za Šefčoviča, v okrese Námestovo prekvapil František Mikloško, ktorý sa umiestnil na druhom mieste a na samotnú Čaputovú strácal len niečo vyše 1 percenta. Tretí sa tu umiestnil Marián Kotleba a Šefčoviča predbehol aj Štefan Harabin.

Výsledky za celý Žilinský kraj. Zdroj: Štatistický úrad SR

Banskobystrický kraj

V okrese Krupina sa za Zuzanu Čaputovú na druhé miesto zaradil Marian Kotleba. Inak sa veľké prekvapenie nekonalo a jediné zmeny boli na treťom a štvrtom mieste medzi Štefanom Harabinom a Marianom Kotlebom. Prezidentská kandidátka získala spolu za Banskobystrický kraj takmer 89-tisíc hlasov, Andrej Kiska v roku 2014 získal v prvom kole takmer 45-tisíc hlasov.

Výsledky za celý Banskobystrický kraj. Zdroj: Štatistický úrad SR

Prešovský kraj

Najrozmanitejšie výsledky priniesol Prešovský kraj. Najhorší výsledok zaznamenala v tomto kraji Zuzana Čaputová v územnom obvode Humenné. Skončila až na treťom  mieste za Marošom Šefčovičom a Štefanom Harabinom. Podobná situácia bola aj vo Svidníku len s tým rozdielom, že Harabin predbehol aj Šefčoviča. V územnom obvode Poprad bol na druhom mieste Harabin, v Sabinove vyhral Šefčovič nad Čaputovou, tretí bol Marian Kotleba. V Starej Ľubovni bol opäť druhý Harabin, V Stropkove a vo Vranove nad Topľou bola Čaputová za Šefčovičom.

Zuzana Čaputová získala spolu takmer 88-tisíc hlasov, Andrej Kiska získal v roku 2014 v Prešovskom kraji niečo vyše 66-tisíc hlasov.

Výsledky za celý Prešovský kraj. Zdroj: Štatistický úrad SR

Košický kraj

Zuzana Čaputová potvrdila blízkosť k mestskému voličovi aj v meste Košice. Takmer 50 percent pre ňu znamenalo, že pre Maroša Šefčoviča na druhom mieste zostalo len čosi cez 15 percent. Situácia bola iná v Sobrancoch, kde Čaputová strácala na Šefčoviča takmer 8 percent a skončila na tretej priečke až za Harabinom. Prezidentská kandidátka získala spolu 100 770 hlasov. Andrej Kiska v roku 2014 získal v tomto kraji takmer 60-tisíc hlasov.

Výsledky za celý Košický kraj. Zdroj: Štatistický úrad SR