Domáce Politika Spoločnosť

Čaputová, Kollár a Matovič pripomenuli Slovákom hrôzy vojny. Podľa premiéra zažívame najťažšie časy od jej skončenia

Zdroj: TASR / Ján Krolák

BRATISLAVA – Počas Dňa víťazstva nad fašizmom sa traja najvyšší ústavní činitelia prihovorili obyvateľom Slovenska. Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila znepokojenie nad tým, že niektorí ľudia stále sympatizujú s nacizmom a fašizmom. Predseda parlamentu Boris Kollár apeloval na ľudí, sa spoločnosť nepustila cestou hľadania jednoduchých riešení a nenávisti.Premiér poukázal na to, že aj dnes čelíme hrozbe krízy, ako v čase druhej svetovej vojny. 

 

Ako spoločnosť sme povinní odhaľovať tých, ktorí sa skryto či cez symboly hlásia k zločineckej ideológii, ktorá spôsobila smrť či utrpenie desiatkam miliónov ľudí. Pri príležitosti 75. výročia ukončenia druhej svetovej vojny to v príhovore počas galaprogramu v RTVS vyhlásila prezidentka Zuzana Čaputová. Bolo by podľa nej znevážením obetí a odkazu vojnových generácií, keby sme ľahostajne tolerovali netolerantnosť. Prezidentka považuje za veľmi znepokojujúce, že sú ľudia a skupiny, ktoré s nacizmom a fašizmom aj po toľkých desaťročiach od ich porážky sympatizujú a vydávajú to za právo na názor. “Ako spoločnosť sme povinní odhaľovať tých, ktorí sa hoc aj skryto a cez rôzne symboly hlásia k zločineckej ideológii, ktorá spôsobila smrť či utrpenie desiatkam miliónov ľudí,” povedala s tým, že nesmieme nikdy dopustiť, aby sa história opakovala.

Hlava štátu počas príhovoru pripomenula, že vojnové generácie za cenu nesmiernych obetí a nepredstaviteľného utrpenia zachránili svet. “Zachránili pre nás svet, ktorý garantuje neodňateľné práva a slobody, garantuje demokraciu a právny štát. Za toto všetko nikdy nebudeme môcť byť našim dedom a pradedom dostatočne vďační,” poznamenala. Doplnila, že Slovenským národným povstaním sme sa na správnej strane aj my zapojili do zápasu za záchranu sveta. Slovenská republika ako slobodný a suverénny štát existuje podľa Čaputovej iba vďaka tomu, že fašizmus bol porazený. “Na túto pravdu nesmieme zabudnúť a má zmysel si ju pripomínať aj po trištvrte storočí,” pripomenula.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Prezidentka poukázala, že Deň víťazstva nad fašizmom oslavujeme v čase, keď svet opäť čelí globálnej hrozbe. Tak ako vojnové generácie spojili sily vo veľkej protihitlerovskej koalícii, aj dnes podľa Čaputovej potrebujeme vytvoriť celosvetovú koalíciu proti pandémii a z nej vyplývajúcemu ekonomickému a sociálnemu úpadku. “Naša republika sa musí opäť stať aktívnou súčasťou takejto koalície, aby sme znovu boli na správnej strane dejín,” dodala hlava štátu.

Žijeme vo výnimočnej dobe, konštatoval Kollár

Pamiatka spoločného boja a víťazstva nad nacizmom musí byť pre spoločnosť príkladom do budúcnosti, na ktorý nemožno zabudnúť. Pri príležitosti 75. výročia ukončenia druhej svetovej vojny to v príhovore počas galaprogramu v RTVS povedal predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina). Poukázal na to, že súčasnosť je výnimočnou dobou, pretože už 75 rokov Slováci nepoznajú hrôzy vojny. “Poučení z histórie to však nemôžeme brať ako samozrejmosť. V týchto dňoch v dôsledku súčasnej krízy nás čakajú ťažké časy, ktoré môžu priniesť aj výrazný prepad životnej úrovne. Preto vynakladáme všetko úsilie, aby sme ju prekonali čo možno najrýchlejšie a s najmenším dosahom na našich občanov,” uviedol predseda parlamentu s apelom, aby sa spoločnosť nepustila cestou hľadania jednoduchých riešení a nenávisti.

Práve to malo podľa Kollára za následok vypuknutie najväčšieho vojnového konfliktu všetkých čias. Boje v šesťročnom konflikte zasiahli územie 40 štátov a vyžiadali si viac ako 70 miliónov ľudských obetí. “Práve z úcty a vďaky k našim hrdinom, ktorí obetovali svoje životy za záchranu našich hodnôt a našej civilizácie, musíme spoločnými silami presadzovať sociálne spravodlivú, demokratickú a slobodnú spoločnosť,” vyzval Kollár. Spomenul aj obete v Ostrom Grúni, Kľaku, Kremničke, Osvienčime, Treblinke či Mauthausene. “V dnešný deň, ale aj ostatné dni si treba pripomínať hrdinstvo osloboditeľov, ktorí bojovali a obetovali to najcennejšie, čo mali – svoje životy, aby zbavili Európu od nacizmu a vyhrali boj nad hnedou pliagou 20. storočia. Obete týchto hrdinov nemožno ničím nahradiť,” komentoval Kollár.

Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Predseda parlamentu poukázal aj na viac ako 63.000 vojakov Červenej armády, ktorí položili svoj život v bojoch na území Slovenska. “Dôležitú úlohu zohrávala taktiež rumunská armáda, ktorá obetovala viac ako 10.000 vojakov a Prvý česko-slovenský armádny zbor,” povedal. Poďakoval aj spojeneckým krajinám, ktorých pomoc a vojenská podpora prispeli k spoločnému víťazstvu.

V čase krízy vyrástli politici šíriaci nenávisť, poukázal Matovič

V máji 1945 naši starí a prastarí rodičia porazili fašizmus, ktorý ponižoval ľudskú dôstojnosť. Dnes opäť čelíme hrozbe krízy. Epidémia nového koronavírusu je najťažšou skúškou v Európe od druhej svetovej vojny. Musíme sa zomknúť a zabojovať o našu budúcnosť. Pri príležitosti 75. výročia ukončenia druhej svetovej vojny to v príhovore počas galaprogramu v RTVS vyhlásil premiér Igor Matovič (OĽaNO). Zdôraznil, že jeho vláda urobí všetko pre zvládnutie krízy. “Vojna zúrila takmer šesť rokov a kosila ľudské životy na každom kroku. Na jej začiatku bola ekonomická kríza, ktorá umožnila vyrásť politikom šíriacim nenávisť. Politikom, ktorí ponúkali jednoduché riešenia a populistickými sľubmi štvali človeka proti človeku,” pripomenul predseda vlády s tým, že neľudská ideológia určovala, kto človekom je a kto nie. To sa podľa Matoviča už nesmie nikdy zopakovať.

“Dnes rovnako čelíme hrozbe krízy. Hovorí sa, že epidémia koronavírusu je najťažšou skúškou v Európe od druhej svetovej vojny a my, podobne ako naši predkovia, musíme priniesť obetu v mene víťazstva. Musíme sa zomknúť, zmobilizovať svoje sily a zabojovať o našu budúcnosť,” doplnil a zopakoval úspechy Slovenska pri zvládaní krízy s novým koronavírusom. Premiér zdôraznil, že jeho vláda je pripravená urobiť všetky kroky, aby Slovensko krízu prekonalo a aby sa ekonomika čo najrýchlejšie dostala do normálu. “Aby sme ochránili pracovné miesta a zároveň zodpovedne ochraňovali naše zdravie,” podotkol Matovič s tým, že tak ako pri boji proti fašizmu, ani v súčasnej kríze nie sme sami.

Igor Matovič. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

“Fašizmus sa podarilo poraziť len vďaka spoločnému postupu víťazných krajín a Slovensko sa stalo jednou z nich. Aj dnes sme súčasťou vyspelej, demokratickej spoločnosti – Európskej únie, ktorá sa začala formovať práve po druhej svetovej vojne a od svojho vzniku plní dôležitú úlohu v napĺňaní mierového odkazu, spolupráce a rovnosti slobodných európskych krajín,” uviedol premiér. Dodal, že tak ako naši predkovia dokázali obnoviť vojnou zničenú krajinu, dokážeme to aj my.