Čaputová má za sebou svoj prvý rok. Zhodnotila ho ako výnimočný a náročný

BRATISLAVA – Prezidentka SR Zuzana Čaputová označila uplynulý rok za výnimočný a v mnohých situáciách náročný. Pri príležitosti prvého výročia svojho nástupu do funkcie pre TASR uviedla, že sa bude naďalej snažiť byť hlasom tých, ktorých nie je počuť. Aktívna chce byť v diskusii o systémových zmenách vo fungovaní prokuratúry. V súvislosti s výzvami do budúcna poukázala i na potrebu vyrovnať sa s dopadmi krízy. „Treba naprojektovať múdry plán využitia rozvojovej pomoci, aby sme ju naozaj stihli vyčerpať,“ zdôraznila.

 

Hlava štátu skonštatovala, že v uplynulom roku čelila mnohým novým výzvam a úlohám. „Veľmi veľa sa zmenilo v mojom pracovnom živote aj v súkromí,“ poznamenala. Na otázku, čo považuje za najťažšie rozhodnutie vo funkcii, odpovedala, že každé dôležité rozhodnutie je ťažké a zodpovedné. „Či už ide o posudzovanie zákonov, rozhodovanie o udelení alebo neudelení milosti alebo uplatnenie menovacích právomocí. Pri každom rozhodnutí s veľkým dopadom na ľudí alebo aj na jednotlivca sa snažím pozorne vyhodnotiť všetky dostupné informácie, aby som sa rozhodla správne,“ tvrdí.

Počas uplynulého roka sa podľa jej slov ukázali dlho neriešené problémy v spoločnosti. Poukázala na stav justície, ale aj na problémy, ktoré zvýraznila koronakríza. „Mám na mysli kondíciu zdravotníctva, školstva, dlhodobú starostlivosť o seniorov, finančné nedocenenie mnohých profesií alebo infraštruktúru pomoci. Musíme sa z krízy poučiť,“ podotkla.

 

Počas inaugurácie presne pred rokom. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

V súvislosti so zmenami po parlamentných voľbách prezidentka podotkla, že aj výsledok volieb zodpovedá veľkej túžbe nastoliť spravodlivosť a bojovať s korupciou v spoločnosti. Spoluprácu s novou vládou nateraz zhodnotila ako konštruktívnu a vecnú.

Medzi najväčšími prioritami do budúcna uviedla hlava štátu napríklad snahu aktívne sa zapájať do diskusie o zmenách vo fungovaní prokuratúry. Podotkla, že tá sa za posledných 20 rokov zmenila len veľmi málo a jej súčasná podoba nezodpovedá nárokom doby. „Ani miere problému, ktorému čelíme po zverejnení správ z Threemy,“ poznamenala.

Za dôležité tiež považuje vyrovnať sa s dopadmi aktuálnej krízy. „Musíme myslieť aj na skupiny ľudí, ktorých kríza zasiahla najviac, riešenie ich situácie musí byť našou prioritou,“ zdôraznila Čaputová. Dodala, že máme tiež šancu urobiť zo Slovenska zelenšiu, modernejšiu a vzdelanejšiu krajinu vďaka prostriedkom Európskej únie.

Politológ vyzdvihol schopnosť pomenovať problémové oblasti

Politológ Pavol Baboš hodnotí ročné pôsobenie Zuzany Čaputovej vo funkcii prezidentky ako vyvážené. Oceňuje jej schopnosť relatívne otvorene pomenovať problémové oblasti, ale aj úprimnosť v zahraničnopolitických otázkach. Tiež uviedol, že sa nedá povedať, že by jej výkon vyzeral ako naklonený ku ktorejkoľvek politickej strane či koalícii alebo opozícii.

Medzi silné stránky Čaputovej podľa Baboša určite patrí schopnosť pomenovať relatívne otvorene problémové oblasti, ktoré sa nemusia páčiť žiadnemu z politických aktérov, ale sú v záujme občanov. „Ako príklad by som vyzdvihol odmietnutie zneužívania prílepkov a skráteného legislatívneho konania pri prijímaní zákonov, čo je v prospech zvyšovania právnej istoty, ale v minulosti si tým poslanci aj koalície veľmi často uľahčovali prácu,“ komentoval.

V porovnaní s predchodcami politológ vyzdvihol tiež otvorenosť a úprimnosť Čaputovej v zahraničnopolitických otázkach. Dokázala podľa neho aj pomerne citlivé, a teda nie pre každého príjemné, veci veľmi jasne odkomunikovať zahraničným partnerom. Ako príklad uviedol otázky demokratických princípov a právneho štátu v Maďarsku. „V tomto ohľade ju vnímam ako najodlišnejšiu aj od Andreja Kisku, nevraviac o prezidentoch predtým,“ podotkol.

Viac o téme: funkcia, Pavol Baboš, politológ, prezidentka, rok vo funkcii, Zuzana Čaputová

Súvisiace články