Čaputová nevyhrala všade. Jej baštou je Bratislava, Šefčovič zabodoval na východe

BRATISLAVA – Šieste prezidentské voľby v ére samostatného Slovenska budú opäť historické. A to z viacerých dôvodov. Slovensko bude mať prvýkrát vo funkcii prezidenta ženu a účasť v druhom kole priniesla historicky najnižšiu volebnú účasť v prezidentských voľbách. Budúca prezidentka Zuzana Čaputová zároveň dokázala dosiahnuť druhý najlepší podiel hlasov v prezidentských voľbách. Jej zisk 58,4 percenta k 41,59 percentám Maroša Šefčoviča štatisticky prekonáva len výsledok Ivana Gašparoviča v súboji s Vladimírom Mečiarom. V roku 2004 Gašparovič porazil predsedu HZDS v pomere 59,91 : 40,08 percent.

Zuzana Čaputová prekonala magickú hranicu milióna hlasov. Čo sa jej podarilo dosiahnuť na podiele percent, ale stráca na absolútnych číslach. Výsledok 1 056 582 hlasov znamená, že na volebný úspech Andreja Kisku z roku 2014 stráca približne 250 tisíc hlasov, na výsledok Ivana Gašparoviča z roku 2009 stráca 178 tisíc hlasov a na výsledok Rudolfa Schustera v prvých voľbách, kedy sa prezident volil priamo občanmi, vyše 490 tisíc hlasov.

Porazený Maroš Šefčovič so svojimi 752 403 hlasmi získal nelichotivé druhé miesto aj v obrátenej štatistike historických výsledkov. Okrem Vladimíra Mečiara v roku 2004 zaňho hlasoval druhý najmenší počet voličov. Šefčovič bodoval najmä v Prešovskom kraji, no aj v rámci neho mu bola Čaputová silným protivníkom.

Najlepšie výsledky mala Zuzana Čaputová v priemere v rámci Bratislavského kraja. Absolútne najlepší výsledok ale mala v Trnavskom kraji v okrese Dunajská Streda, kde jej hlas dalo až 83,94 percenta zúčastnených voličov.  Najlepším výsledkom Maroša Šefčoviča bolo 67,31 percenta v Čadci v Žilinskom kraji.

Výsledky za Bratislavský kraj, zdroj Štatistický úrad SR:

Výsledky za Trnavský kraj, zdroj Štatistický úrad SR:

Výsledky za Nitriansky kraj, zdroj Štatistický úrad SR:

Výsledky za Trenčiansky kraj, zdroj Štatistický úrad SR:

Výsledky za Banskobystrický kraj, zdroj Štatistický úrad SR:

Výsledky za Žilinský kraj, zdroj Štatistický úrad SR:

Výsledky za Prešovský kraj, zdroj Štatistický úrad SR:

Výsledky za Košický kraj, zdroj Štatistický úrad SR:

 

 

Viac o téme: boj o prezidentské kreslo, boj o prezidentský palác, Ivan Gašparovič, Iveta Radičová, Maroš Šefčovič, prezidentské voľby, Prezidentské voľby 2019, Robert Fico, Vladimír Mečiar, Zuzana Čaputová

Súvisiace články