Domáce Politika Prezidentské voľby Top

Čaputová nie je nepopísaný list papiera. Za sebou má bohatú minulosť

Víťazka Zuzana Čaputová. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Zo ženy, ktorú takmer nikto nepoznal, je prezidentka. Ešte pred pár mesiacmi meno Zuzany Čaputovej väčšine ľudí nič nehovorilo. Advokátku a matku dvoch dcér poznal úzky okruh ľudí – prevažne tých, ktorí sa zaujímali o životné prostredie. Dnes táto 45-ročná aktivistka mieri do prezidentského paláca a je vôbec prvou ženou v histórii Slovenska, ktorá obsadí najvyššiu ústavnú funkciu v štáte. 

 

Vyštudovaná právnička dlhé roky spolupracovala s občianskym združením VIA IURIS. Jej doménou boli najmä témy súvisiace s právnym štátom a presadzovaním spravodlivosti vo vybraných oblastiach práva. V mimovládnej organizácii strávila dovedna 16 rokov.

Počas týchto rokov otvorene kritizovala stav súdnictva na Slovensku, ako aj pomery v ňom. Neostala pritom iba pri abstraktných frázach, ale pomenovala aj konkrétne prípady či mená. Nebola napríklad naklonená k návratu Štefana Harabina na čelo Najvyššieho súdu. Nesúhlasila tiež ani s postupom bývalého prezidenta Ivana Gašparoviča v kauze nevymenovania Jozefa Čentéša do funkcie generálneho prokurátora.

Za zlomovú v jej kariére sa vo všeobecnosti považuje kauza Pezinskej skládky. Aktivistka a advokátka sa v niekoľko rokov trvajúcom spore zasadzovala za to, aby k vybudovaniu skládky ohrozujúcej  vzduch, vodu aj pôdu v blízkosti Pezinka nedošlo. V roku 2013 napokon Najvyšší súd rozhodol, že povolená skládka bola nezákonná. Čaputovej, ktorá stála na čele verejnej kampane, sa za jej angažovanosť ušla “odmena” nielen v podobe dobrého pocity z výhry. V roku 2016 získala prestížnu Goldmanovu environmentálnu cenu. Jej laureátov vyberá medzinárodná porota a experti z celého sveta za trvalý a významný prínos v oblasti ochrany životného prostredia a spojená je s ňou aj nemalá finančná odmena. V tomto prípade 175-tisíc dolárov.

Po prevzatí ceny prijali Čaputovú aj v Bielom dome a Kongrese. Stretla sa s americkou ministerkou vnútra zodpovednou za oblasť ochrany prírody Sally Jewellovou, ako aj s troma poradcami vtedajšieho amerického prezidenta Baracka Obamu.

Zuzana Čaputová so šéfom Progresívneho Slovenska Ivanom Štefunkom – už avizovala, že zo strany odíde. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Z občianskej aktivistky politička

Napriek tomu, že jej profesný život sa úzko dotýkal politiky a politických rozhodnutí, až do decembra 2017 sa v nej priamo neangažovala. Potom však prišlo zlomové rozhodnutie vstúpiť do novovznikajúcej strany Progresívne Slovensko. Už v januári 2018 sa na ustanovujúcom sneme Čaputová stala jej podpredsedníčkou. Ani nie o pol roka neskôr, koncom mája 2018, oznámila svoju kandidatúru v nadchádzajúcich prezidentských voľbách. Jej prípadný úspech však vtedy predpovedal iba málokto. Bolo to v čase kedy nielen ona, ale ani jej strana neboli pre väčšinu spoločnosti známe. Pezinská skládka síce v minulosti zvýšila povedomie o Čaputovej, bolo to však najmä v okruhu ľudí, ktorých sa či už samotná skládka, alebo ochrana životného prostredia, bezprostredne dotýkajú. Pre zvyšok krajiny však zostala neznámou.

Koniec v Progresívnom Slovensku

Napriek podpore od viacerých politických subjektov vrátane svojej materskej strany, ktorá za ňou po celý čas ovorene stála, Čaputová hovorila, že chce byť nadstraníckou prezidentkou. Už pred druhým kolom volieb sa vzdala funkcie podpredsedníčky Progresívneho Slovenska, zároveň tiež dopredu informovala o tom, že ak bude zvolená do prezidentského úradu, členstva v strane sa vzdá úplne.

Zuzana Čaputová v čas, keď bojovala proti otvoreniu novej skládky v Pezinku. FOTO: TASR

V zozname advokátov už nie je

Pár dní pred voľbami musela Zuzana Čaputová vysvetľovať otázniky, ktoré sa vynorili nad jej koncipientskou praxou. Tá je nevyhnutná na to, aby sa z vyštudovaného právnika stal advokát. Čaputová nastúpila na prax 15. augusta 2005 u Evy Kováčechovej, ktorej advokátska kancelária sídli v Banskej Bystrici. Zároveň však iba pár dní na to začala vykonávať živnosť. Slovenskej advokátskej komore však túto skutočnosť nenahlásila. Názory komory a Čaputovej na to, či tak urobiť mala, alebo nie, sa rozchádzajú. Zatiaľ čo Čaputová hovorí, že jej to zákon neukladal, komora zasa tvrdí, že túto povinnosť mala.

Nová slovenská prezidentka už dnes v zozname advokátov nefiguruje. Advokátsku činnosť mala najskôr pozastavenú, v čase medzi prvým a druhým kolom prezidentských volieb sa následne dala zo zoznamu advokátov vyškrtnúť úplne. Ako vysvetlila, urobila tak preto, že aj v prípade, že by zvolená nebola, venovala by sa politike, a nie advokácii.