Domáce Politika

Čaputová podpísala zákon o povinných škôlkach. Lubyovej sa to páči

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala schválenú novelu školského zákona. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA- Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala schválenú novelu školského zákona, ktorá zavádza povinné predprimárne vzdelávanie pre všetky päťročné deti v materských škôlkach. Ministerka školstva Martina Lubyová (SNS) rozhodnutie hlavy štátu víta. Agentúru SITA o tom informoval odbor komunikácie rezortu školstva. Informáciu, že prezidentka zákon podpísala, potvrdil agentúre SITA aj hovorca Čaputovej Martin Strižinec.

 

Novela zákona o výchove a vzdelávaní z dielne viacerých koaličných poslancov tak vstúpi do účinnosti 1. januára 2021. Podľa Lubyovej ide o jeden zo zásadných krokov, ktorý pomôže zlepšiť výsledky našich žiakov v medzinárodných testovaniach a zároveň pomôže dosiahnuť zaškolenosť u detí z marginalizovaných rómskych komunít a zo sociálne znevýhodneného prostredia. “Novela okrem iného tiež zakazuje politickú činnosť v školách a zavádza povinnosť odpisov z registra trestov pre všetkých pedagógov,” dodal rezort školstva.

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) žiadalo prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby nepodpísala novelu školského zákona. Ako informoval hovorca ZMOS-u Michal Kaliňák, podľa ZMOS-u je novela v rozpore s ústavou ako aj so zákonom o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, na základe ktorého mestá a obce zriaďujú a zrušujú materské školy samosprávy v rámci svojej originálnej pôsobnosti.

Ministerka školstva Martina Lubyová (SNS) rozhodnutie hlavy štátu víta. Zdroj TASR / Jaroslav Novák

Kaliňák vysvetlil, že schválená novela zákona o výchove a vzdelávaní zavádza inštitút povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole, ktorý podľa ZMOS-u napĺňa všetky znaky preneseného výkonu štátnej správy. Každá obec musí vytvoriť podmienky na splnenie tejto povinnosti, riaditelia materských škôl a všetky obce musia zároveň vynútiť túto povinnosť od rodiča alebo zákonného zástupcu dieťaťa. Doklad o plnení povinného predprimárneho vzdelávania sa bude vyžadovať pri zápise na povinnú školskú dochádzku v základnej škole. Zákonom sa určuje taktiež miesto a spôsob plnenia povinného predprimárneho vzdelávania.

Opozícia s návrhom nesúhlasí

„To sú všetko znaky plnenia povinnej školskej dochádzky, rovnako ako v základnej škole alebo v strednej škole. V zmysle uvedeného ZMOS zastáva názor, že nejde o samosprávnu kompetenciu miest a obcí, ale o prenesený výkon štátnej správy v školstve,“ zdôraznil Kaliňák, podľa ktorého by výkon tejto úlohy mal byť v súlade s Ústavou SR plne hradený z prostriedkov štátneho rozpočtu.

Parlament na júnovej schôdzi parlamentu schválil návrh poslancov vládnej koalície, aby bola materská škola povinná pre všetky päťročné deti. Touto právnou úpravou sa povinná školská dochádzka predlžuje zo súčasných desať rokov na jedenásť rokov. Povinná školská dochádzka v materskej škole bude trvať jeden školský rok. Predkladateľmi tohto návrhu boli Eva Smolíková (SNS), Ľubomír Petrák (Smer-SD) a Péter Vörös (Most-Híd). So samotným zavedením povinnej škôlky nesúhlasí opozícia, rodičia detí so zdravotným znevýhodnením či Slovenská komora učiteľov.

Galéria
Ľubomír Petrák. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Poslanec NR SR za stranu Most-Híd Péter Vörös. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Na snímke Podpredsedníčka SNS Eva Smolíková. Zdroj: archív
navigate_before
navigate_next