Čaputová s Kiskom hovorila o menách poradcov. Ten jej výber chválil

BRATISLAVA – Po neoficiálnych stretnutiach prišlo aj to oficiálne. Dosluhujúci prezident Andrej Kiska sa dnes v Prezidentskom paláci stretol so svojou nástupkyňou Zuzanou Čaputovou. So zvolenou prezidentkou, ktorá má momentálne kanceláriu iba pár metrov od tej Kiskovej, počas necelej polhodiny za zatvorenými dverami prebrali gro príprav na jej nástup do funkcie. Vrátane mien poradcov. 

 

Prípravy a budovanie poradcovského tímu. Týmito slovami opísala zvolená prezidentka Zuzana Čaputová obdobie, ktoré predchádza jej menovaniu do najvyššej ústavnej funkcie. Ocenila pritom pomoc, ktorú jej v tomto smere poskytol Andrej Kiska. „Pani prezidentka za pár dní preberie celý tento úrad a ja som rád, že sme mohli vyjsť v ústrety celému jej tímu. Vo vedľajšej budove sme poskytli kancelárske priestory, kde môže sedieť,“ povedal Kiska. K svojej nástupkyni chce byť podľa vlastných slov ústretový. „Myslím si, že toto preberanie prezidentského úradu prebieha v takej atmosfére, v akej by som si možno aj ja pred piatimi rokmi želal, aby to bolo,“ povedal Kiska.

Čaputová v tieto dni intenzívne pracuje na príprave svojej inaugurácie ale rieši tiež zahraničné pracovné cesty, ktoré ju čakajú, ako aj témy, ktoré chce na nich otvoriť. S Kiskom sa pred dnešným stretnutím neformálne zišli dvakrát. V pláne má však tiež neformálne stretnutia s ďalšími predstaviteľmi štátnej moci. Stihnúť by ich chcela ešte pred inauguráciou.

Čaputová už má svojich poradcov

Zuzana Čaputová tiež prezradila, že veľké zmeny v personálnom obsadení paláca sa robiť nechystá. S Kiskom sa zhodli v tom, že dôležitá je kontinuita. „Ľudí, ktorí tu pracujú, považujem za kvalitných a v tomto zmysle s nimi rátam,“ povedala. Do paláca si však privedie aj svojich. „To hlavné, čo teraz budujeme, je tím a teda tá personálna zložka – tím poradcov. Onedlho budeme informovať o menách,“ povedala. Ich okruh už má podľa vlastných slov uzatvorený. „Dohadujeme sa o konkrétnych podmienkach spolupráce,“ tvrdí. Konkrétnejšia však byť zatiaľ nechce. Ako vysvetlila, „je to veľká zmena aj v živote tých ľudí“ a „súvisí to aj so zmenami v ich pracovnoprávnom svete.“

Mená poradcov, ktorými sa chce Čaputová obklopiť, boli aj témou dnešného stretnutia. Kiska pritom výber svojej nástupkyni pochválil. „Keď som počul mená poradcov, o ktorých pani prezidentka uvažuje, musím povedať s uznaním, že sú to výborné mená,“ uviedol. Podľa Kisku je pre prácu prezidenta nesmierne dôležité obklopiť sa tímom tých najlepších ľudí a diskutovať s nimi.

Zuzana Čaputová momentálne úraduje v Karácsonyiho paláci. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Prípravy v plnom prúde

Zuzana Čaputová sa v týchto dňoch naplno venuje prípravám na svoju inauguráciu. Tá sa uskutoční presne o mesiac – 15. júna. Za sebou má už aj fotenie na oficiálny prezidentský portrét. Agentúra TASR, ktorá ho realizovala, prezradila, že zvolená prezidentka pri ňom vymenila dvojo šiat, viac sa jej však páčila verzia vo fialových.

Majú k sebe blízko

Ešte stále úradujúci prezident sa svojim pozitívnym postojom k Zuzane Čaputovej nikdy netajil. Potom, ako Robert Mistrík koncom februára oznámil, že z prezidentských volieb odstupuje práve v prospech Čaputovej, Kiska jej otvorene vyjadril podporu. Už v tom čase ju dokonca označil za jasnú favoritku. „Bude dobrou prezidentkou Slovenskej republiky,“ uviedol ešte pred prvým kolom volieb.

Potom, ako bolo po druhom kole jasné, že do Prezidentského paláca poslali voliči definitívne Zuzanu Čaputovú, jej Kiska prišiel osobne zagratulovať. Priamo v jej volebnej centrále si dokonca zobral slovo a v krátkom vyhlásení uviedol, že „potrebujeme prezidentku, ako je Zuzana Čaputová. Prezidentku, ktorá sa postaví zlu, ktorá hovorí, že spravodlivosť potrebujeme presadzovať ako prvú.“

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Gašparovičovi sa s Kiskom stretnúť nechcelo

Pred piatimi rokmi sa stretnutie, akého sme boli svedkami dnes, rodilo veľmi ťažko. Dosluhujúci prezident Ivan Gašparovič sa totiž dlho odmietal so svojím nástupcom stretnúť. Nepáčil sa mu totiž spôsob komunikácie, ktorý si Andrej Kiska zvoli. „Neviem, či je to obvyklé, aby úradujúceho prezidenta žiadali o stretnutie e-mailom, myslím, že to nikde vo svete nie je, i keď neskôr prišiel aj list,“ argumentoval Gašparovič. Tiež vyjadril pochybnosti, či je vo svete bežné, aby sa odchádzajúci a zvolený prezident takto spolu stretli.

Po počiatočnom odmietnutí a odkazoch cez médiá sa nakoniec dvojica predsa len stretla. Koncom mája spolu Kiska s Gašparovičom v Tatranskej Javorine zhruba dve hodiny hovorili o inaugurácii, fungovaní prezidentského úradu ale aj o zahraničnej politike.

Gašparovič a Schuster sa nestretli vôbec

V roku 2004, keď v prezidentskom úrade končil Rudolf Schuster, sa takéto stretnutie neuskutočnilo vôbec. „Pán Gašparovič sa cítil, že všetko pozná a nič nepotrebuje, predsa len bol dlhoročným predsedom parlamentu,“ komentoval situáciu Schuster. On sám sa so svojím predchodcom Michalom Kováčom podľa vlastných slov pred svojou inauguráciou stretol.

Viac o téme: Andrej Kiska, hlava štátu, inagurácia, Ivan Gašparovič, Michal Kováč, Prezident, prezidentka, Prezidentský palác, Rudolf Schuster, stretnutie, Zuzana Čaputová, zvolená prezidentka

Súvisiace články