Domáce Politika

Čaputová sa stretla so Steinmeierom. Ocenili blízke vzťahy oboch krajín

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BERLÍN/BRATISLAVA – Slovensko a Nemecko sú si podľa nemeckého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera najbližšie za posledné desaťročia. Vyhlásil to po stredajšom stretnutí so slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou v Berlíne. Ocenil jej zvolenie do úradu. Považuje ho za dôkaz toho, že nádeje spred 30 rokov, keď padol Berlínsky múr, sú stále živé.

 

“Naše krajiny majú veľa zhodného,” konštatovala Čaputová. Spájajú ich podľa nej hodnoty aj vízia silnej a spoločnej Európskej únie. Obaja sa tiež zhodli, že neriadený brexit bude problémom nielen pre Veľkú Britániu, ale aj samotnú Európsku úniu.

Čaputová pozvala nemeckého prezidenta na návštevu Slovenska. Zároveň potvrdila, že sa 9. novembra zúčastní v Berlíne na oslavách 30. výročia pádu Berlínskeho múru.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová odcestovala na dvojdňovú návštevu Nemecka, kde absolvuje nástupnú návštevu v dňoch 21. – 22. augusta 2019. Na snímke slovenská prezidentka Zuzana Čaputová (vľavo) a nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier počas podpisu do knihy návštev v Berlíne 21. augusta 2019. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Prezidentka položí kyticu k pamätníku Bielych krížov

Slovenská prezidentka si po stretnutí s Frankom-Walterom Steinmeierom uctí pamiatku všetkých, ktorí zahynuli pri pokuse o prekročenie Berlínskeho múru. Položí kyticu k pamätníku Bielych krížov. Keďže sa jej návšteva koná v čase 51. výročia vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, následne poskytne vyhlásenie k udalostiam z augusta 1968.

Augustové udalosti si pripomenula už ráno pred odletom do Nemecka položením venca k pamätníku na bratislavskom Námestí SNP. “V tento deň si viac ako inokedy uvedomujeme, že život v slobodnom a demokratickom štáte nie je samozrejmosťou, ale vzácnou hodnotou, ktorá bola vykúpená nemalými obeťami. Budem o tom hovoriť aj dnes pri Berlínskom múre,” povedala.

Čaputovú čaká ešte poobede rokovanie s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Neskôr sa na slovenskom zastupiteľskom úrade v Berlíne stretne s krajanmi.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová odcestovala na dvojdňovú návštevu Nemecka, kde absolvuje nástupnú návštevu v dňoch 21. – 22. augusta 2019. Na snímke slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier počas podpisu do knihy návštev v Berlíne 21. augusta 2019. Zdroj: TASR / Martin Baumann 

Čaputová si želá, aby bolo hlas Nemecka v Európe jasne počuť

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová si želá, aby bolo hlas Nemecka v Európe jasne počuť. Podľa jej slov nie je európskej krajiny, ktorá by mala toľko skúseností s prekonávaním rozdelení. Vyhlásila to po stredajšom stretnutí s nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom. Krajina si tento rok pripomenie 30 rokov od pádu Berlínskeho múru.

“Nemecko vie, aké je nesmierne ťažké, ale dôležité hľadať to, čo nás spája. Nemeckú skúsenosť dnes veľmi potrebujeme preniesť aj do celej Európskej únie. Nemecká skúsenosť je jedinečná, najmä teraz, keď počúvame o rozdelení na nových a starých členov, na východ a západ, sever a juh,” povedala Čaputová. Želá si preto, aby sa nemecká skúsenosť čo najviac využila.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová odcestovala na dvojdňovú návštevu Nemecka, kde absolvuje nástupnú návštevu v dňoch 21. – 22. augusta 2019. Na snímke slovenská prezidentka Zuzana Čaputová (vľavo) a nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier počas spoločnej tlačovej konferencie v Berlíne 21. augusta 2019. Zdroj: TASR / Martin Baumann

S nemeckým partnerom sa zhodla na tom, že budúcnosť je v silnej a zjednotenej Európe, ktorá bude fungovať na vzájomnej dôvere, pochopení, solidarite a spolupráci. Podľa Čaputovej sa tiež nesmie zabúdať na sociálny rozmer európskej integrácie. “Chceme, aby existujúce európske slobody boli rozvíjané a posilňované sociálnou stabilitou,” doplnila.

Rovnaký postoj mali aj k otázke neriadeného brexitu. Považujú ho nielen za problém pre Veľkú Britániu, ale aj samotnú Európsku úniu. Do Berlína má v stredu večer pricestovať britský premiér Boris Johnson. Ako poznamenal Steinmeier, všetky varianty, ktoré chce Johnson navrhnúť, sú v rozpore s tým, o čom Európska únia rokovala. Neočakáva preto, že sa im bude venovať pozornosť. Myslí si, že Británia podceňuje dôsledky odchodu z Únie bez dohody. Rovnako sa domnieva, že rokovania o novej dohode už nebudú.

Čaputová pripomenula, že ak má Európa uspieť v presadzovaní záujmov navonok, potrebuje vnútornú jednotu. “Potrebujeme sa zjednotiť v názoroch na zásadné otázky, ale aj na spoločných postojoch vo vzťahoch k iným štátom,” zhrnula.