Čaputová si v otázke ústavných sudcov rozumie s Dankom aj Pellegrinim. Fico to chce ale po svojom

BRATISLAVA – Prezidentka Zuzana Čaputová apeluje na poslancov v prípade voľby kandidátov na ústavných sudcov. Je pripravená menovať sudcov v čo najkratšom čase. Na jej stranu sa pridal aj šéf parlamentu a SNS Andrej Danko a premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), s ktorými dnes v paláci absolvovala prvé oficiálne stretnutie. S expremiérom a šéfom Smeru-SD Robertom Ficom to už ale také jednoduché nie je.

 

Stanovisko novozvolenej prezidentky Zuzany Čaputovej v prípade voľby ústavných sudcov je jasné. ,,Jediné, čo musím dodržiavať, je Ústava. To znamená, že keď budú navolení všetci kandidáti, pristúpim k menovaciemu aktu,‘‘ povedala Čaputová po dnešnom stretnutí s predsedom parlamentu a šéfom SNS Andrejom Dankom. Ocenila to, ako situácia doposiaľ prebiehala, spomenula aj verejné vypočúvanie.

Nová prezidentka tiež zdôraznila, že poslanci by mali vo štvrtok navoliť šiestich kandidátov. ,,Chýba nám málo. Môžem verejne prisľúbiť, že obratom v čo najkratšom čase vymenujem ústavných sudcov,‘‘ vyhlásila Čaputová. V ideálnom prípade by tak budúci týždeň mohlo mať Slovensko funkčný Ústavný súd.

Čaputová sa s Dankom zhodla na tom, že najlepšie bude, ak na schôdzi dôjde k voľbe zvyšných kandidátov na ústavných sudcov, ktorí chýbajú. Danko dodal, že je najvyšší čas sudcov dovoliť. ,,Rešpektujem názory koaličných partnerov, ale ako predseda Národnej rady chcem, aby bol tento proces uzavretý a definitívne vyriešený. Budem voliť šesť ústavných sudcov,‘‘ zdôraznil Danko.

 

Čaputová diskutovala s Dankom. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Je ochotná diskutovať

Čaputová zareagovala aj na včerajšie vyhlásenie expremiéra a šéfa Smeru-SD Roberta Fica. Podľa neho by prezidentka mala vymenovať z doteraz zvolených kandidátov na sudcov Ústavného súdu troch. Včera po koaličnej rade vyhlásil, že ak tak Čaputová neurobí, v parlamente nemajú dôvod voliť. Inak by podľa Fica vzniklo riziko rôznych žalôb. Čaputová ale zdôraznila, že nevidí dôvod na obavy. ,,Všetci doposiaľ zvolení kandidáti sú stále v hre, sú to potenciálni sudcovia, z ktorých budem menovať ústavných sudcov,‘‘ pripomenula. Zároveň skonštatovala, že nemôže a nebude podliehať akýmkoľvek politickým tlakom. Prezidentka povedala, že ,,povinnosťou parlamentu je navoliť dvojnásobný počet kandidátov‘‘. Podľa nej doterajší prezidenti menovali z dvojnásobného počtu kandidátov a hlava štátu má mať možnosť výberu uchádzačov a toho sa bude držať. V prípade nejasností ohľadom voľby je Čaputová ochotná sa stretnúť aj s Ficom. ,,V zásade sa nebránim stretnutiu s reprezentantom politickej strany, pokiaľ má iný pohľad.‘‘

 

Čaputová sa nebráni stretnutiu s Ficom. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Nekonečná sága

Premiér zo Smeru-SD Peter Pellegrini má na voľbu kandidátov tiež iný názor ako Robert Fico. Pellegrini trvá na tom, aby poslanci zvolili zvyšný počet uchádzačov na ústavných sudcov. ,,Kandidáti už pomaly štvrtýkrát absolvujú vypočúvanie a ja si nemyslím, že toto nejakým spôsobom môže pomôcť tejto krajine. Ja si myslím, že túto ságu treba čo najrýchlejšie ukončiť,‘‘ vyhlásil Pellegrini po stretnutí s prezidentkou. Premiér avizoval, že dnes bude hovoriť aj so samotným Ficom. ,,Budem sa snažiť takisto ako deklaroval predseda parlamentu Andrej Danko, aby Národná rada navolila plný počet kandidátov.‘‘ Zároveň Pellegrini podotkol, že pokiaľ sa v klube väčšina dohodne inak, to už neovplyvní. ,,Ak by táto otázka dnes bola v rukách vlády Slovenskej republiky, tak vám môžem garantovať, že by to bolo do niekoľkých dní vybavené,‘‘ povedal na záver premiér.

 

Čaputová sa pri voľbe ústavných sudcov s Pellegrinim zhodla. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Fico trvá na svojom

Napriek odhodlaniu mnohých dovoliť zvyšný počet uchádzačov, voľba ústavných sudcov v parlamente zrejme nedopadne úspešne. Predsedu Smeru-SD Roberta Fica nepresvedčili ani dnešné spoločné vyhlásenia Čaputovej, Pellegriniho a Danka. Dokonca sa podľa našich informácií dnes s premiérom už aj osobne stretol. Stále ale očakáva, že parlament na štvrtkovej schôdzi nezvolí žiadneho ďalšieho kandidáta na sudcu Ústavného súdu. ,,Bude voľba, ale podľa môjho názoru nebude nikto zvolený,” povedal najnovšie Fico. Po rokovaní poslaneckého klubu Smeru-SD sa vyjadril, že dohoda koaličnej rady bola jasná a vykonzultoval si to aj s predsedom parlamentu a SNS Andrejom Dankom. Fico stále trvá na tom, aby Čaputová z už navolených kandidátov vybrala ďalších ústavných sudcov.

Poslanecký klub strany Smer-SD dostal dokonca dnes informáciu, že v koalícii je zhoda na tom, aby voľba kandidátov na ústavných sudcov vo štvrtok nebola. „Na poslaneckom klube sme dostali informáciu, že na takomto postupe je zhoda v koalícii. Už to nie je politický, ale aj vážny právny problém. Podľa nášho výkladu už je zvolených 12 z 18 kandidátov, a preto by prezidentka mohla vymenovať spolu šesť, keďže ústava hovorí, že je potrebné vymenovať polovicu zo zvolených. A zatiaľ z 12 sú vymenovaní len traja. Pokiaľ Koaličná rada zmení postoj, tak budeme podľa toho postupovať, ale zatiaľ mám informáciu, že je zhoda na takomto postupe,” povedal zase poslanec zo Smeru-SD Erik Tomáš.

Na situáciu zareagovala aj koaličná strana Most-Híd, ktorá pri rozhodovaní o ďalšom postupe pri voľbe ústavných sudcov čakala na stanovisko prezidentky Čaputovej. ,,Odkaz hlavy štátu je jasný. Poslanci Mosta-Híd aj vo štvrtom kole budú postupovať zodpovedne a budú sa snažiť dosiahnuť dohodu v koalícii tak, aby parlament mohol do prezidentského paláca poslať chýbajúci počet mien. Dúfali sme, že pani prezidentka Zuzana Čaputová vymenovaním troch ústavných sudcov spomedzi už navolených kandidátov odstráni napätie, ktoré medzi dvoma inštitúciami, palácom a parlamentom, vzniklo v predchádzajúcom období,” povedala hovorkyňa strany Klára Debnár. Zároveň dodala, že prezidentka po zvolení chýbajúcich šiestich ústavných sudcov bude mať na stole 15 mien, z ktorých by mala vymenovať polovicu, ,,čo znamená, že môžeme čeliť ďalšiemu problému”.

 

Podľa Fica má Čaputová vymenovať troch ústavných sudcov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Kolotoč okolo voľby

Na Ústavnom súde je sedem ústavných sudcov z 13. Prvá voľba kandidátov na ústavných sudcov skončila fiaskom. Poslanci nezvolili ani jedného uchádzača. Na rade tak bola druhá voľba. Prezident Andrej Kiska 17. apríla vymenoval z druhej voľby troch kandidátov za ústavných sudcov – Ivana Fiačana, Ľuboša Szigetiho a Petra Molnára. Zároveň z nich vymenoval ako predsedu Ústavného súdu Ivana Fiačana a podpredsedu Ľuboša Szigetiho. O zvyšných piatich zvolených kandidátoch Kiska nerozhodol a zdôraznil, že sú stále v hre.

Keďže poslanci nezvolili dostatočný počet kandidátov, na rade bola tretia voľba. Napriek tomu, sa im ani v máji nepodarilo zvoliť dostatočný počet uchádzačov. Zvolili iba štyroch. Mali pritom vybrať až desiatich. Rozhorčení Andrej Kiska vtedy odmietol vymenovať ďalších ústavných sudcov a povedal, že si počká na to, kým parlament zvolí potrebný počet kandidátov. To už ale nestihol a na rade je tak nová prezidentka Zuzana Čaputová. Na pomyselnej čakacej listine je teraz deväť zvolených kandidátov. Vo štvrtok by mali poslanci dovoliť zvyšných šiestich kandidátov na ústavných sudov. Koľkých ale zvolia, je otázne.

 

Viac o téme: aktualizované, Andrej Danko, kandidáti, koalícia, menovanie ústavných sudcov, Most-Híd, Národná rada, parlament, Peter Pellegrini, poslanci, prezidentka, Robert Fico, Smer-SD, SNS, stanovisko, stretnutie, ústavní sudcovia, Ústavný súd, verejné vypočúvanie, voľba ústavných sudcov, Zuzana Čaputová

Súvisiace články