Politika Spoločnosť Domáce

Čaputová vyjadrila podporu proreformným snahám Ukrajiny, Zelenskyj by mal zavítať na Slovensko

Zdroj: TASR - Marián Garaj/Kancelária prezidenta SR

BRATISLAVA – Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila podporu proreformným snahám Ukrajiny. Urobila tak počas dnešnej návštevy Kyjeva, kde rokovala s prezidentom Volodymyrom Zelenským. Ocenila jeho priority – posilňovanie právneho štátu, spravodlivosti, súdnictva a boja s korupciou. Ocenila tiež jeho konštruktívny prístup a jeho snahu o zmysluplný dialóg. Prezidentka o tom informovala na svojom facebookovom účte. Zároveň informovala, že ukrajinského prezidenta pozvala na návštevu Slovenska.

 

“Som hlboko presvedčená, že každá krajina si môže slobodne vybrať, kam bude patriť a ako sa bude rozvíjať. Ukrajina pred piatimi rokmi ukázala, že chce patriť do euroatlantického priestoru a vyznávať naše spoločné hodnoty. Je potrebné, aby toto rozhodnutie bolo rešpektované. Na Ukrajine je viditeľný veľký pokrok, pozitívne vnímam, že medzi priority pána prezidenta patrí posilňovanie právneho štátu, spravodlivosti, súdnictva a boj s korupciou. Ocenila som tiež jeho konštruktívny prístup a jeho snahu o zmysluplný dialóg. Upokojenie situácie v okolí Stanice Luhanskej, nedávna výmena väzňov s Ruskou federáciou a pripravované obnovenie rozhovorov v Normandskom formáte sú dôležité signály, že prostredníctvom dialógu sa veci môžu meniť k lepšiemu,” uviedla prezidentka s tým, že je smutné, že dodnes pri obrane mieru a bezpečnosti vlastnej krajiny prichádzajú o život ukrajinskí občania.

Na snímke sprava prezidentka SR Zuzana Čaputová s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským počas oficiálnej návštevy Ukrajiny. Kyjev, 16. septembra 2019. Zdroj: TASR – Marián Garaj/Kancelária prezidenta SR

“Úprimne mi záleží na dobrých a blízkych vzťahoch našich dvoch krajín. Pretože Ukrajina je nielen náš najväčší sused, ale aj blízky priateľ a partner. Prezidentovi Zelenskému som povedala, že úspech jeho krajiny podobne ako kedysi ten náš, závisí od toho, ako dôsledne sa im bude dariť presadzovať reformy, pretože mnohé z nich budú veľmi náročné. Verím, že v konečnom dôsledku budú cestou k prosperite Ukrajiny a tiež stimulom aj pre ďalší rozvoj našej spolupráce,” uviedla slovenská hlava štátu, ktorá touto návštevou ukončila kolečko návštev po susedných krajinách.

Čaputová zbližovanie medzi krajinami považuje za obzvlášť dôležité v období, keď Ukrajina prežíva ťažké časy. “Mrzí ma, že aj u nás o nej kolujú rôzne mýty a nepravdy. Aj preto chcem, aby naši občania vedeli a aby sme otvorene hovorili o tom, v akej zložitej situácii sa Ukrajina nachádza a aké vážne dôsledky má porušovanie pravidiel mierového spolužitia medzi štátmi,” dodala prezidentka.