Spoločnosť Domáce

Čaputová vymenovala nových veľvyslancov Slovenska v Poľsku a v Čiernej Hore

Boris Gandel bude pôsobiť na veľvyslanectve v Čiernej hore so sídlom v Podgorici. Zdroj: TASR / Marián Garaj / Kancelária prezidenta SR

BRATISLAVA – Prezidentka SR Zuzana Čaputová dnes odovzdala poverovacie listiny novým veľvyslancom Slovenska v Poľsku a Čiernej Hore. Ako veľvyslanec v Čiernej Hore bude pôsobiť bývalý hovorca rezortu zahraničných vecí Boris Gandel. Ten v minulosti pôsobil aj ako veľvyslanec SR v Dánsku. Za veľvyslanca v Poľsku bol vymenovaný bývalý veľvyslanec v Kanade Andrej Droba.

 

Prezidentka vo svojom prejave zdôraznila význam oboch krajín pre Slovensko. Poľsko je podľa Čaputovej ako susedná krajina Slovensku jazykovo, kultúrne aj historicky blízka. Napriek tomu však existujú témy, na ktorých sa s touto krajinou SR nezhodne. Úlohou veľvyslanca v Poľsku je preto podľa hlavy štátu posilňovanie blízkych vzťahov „s citom pre názorové rozdiely“.

Pokiaľ ide o Čiernu Horu, podľa Čaputovej slovenská diplomacia na Balkáne prispieva k stabilite regiónu. Niektoré krajiny z tejto oblasti pritom podľa nej vnímajú SR ako inšpiráciu pokiaľ ide o reformy a integráciu.

Andrej Droba bude pôsobiť na veľvyslanectve v Poľsku so sídlom vo Varšave. Zdroj: TASR / Marián Garaj / Kancelária prezidenta SR