Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Celé zle. Herci doslova zbúrali scénu v SND, ich výkon mnohých zaskočil

Zdroj: SND / Collavino

BRATISLAVA – Sála plná smiechu, humor a zničená scéna. Toto asi najviac vystihuje novú inscenáciu Celé zle, ktorú aktuálne Slovenské národné divadlo (SND) ponúka. Nadšencom umenia aspoň na chvíľu sprostredkuje ironický pohľad na svet divadla a na to, ako to vlastne nemá byť. Súčasná britská komédia vás vtiahne do sveta, ktorý vzbudzuje zároveň obrovský rešpekt. V podaní slovenských hereckých hviezd si nebudete priať nič iné, než stráviť večer tam, kde vám toto všetko dajú ako na podnose.

 

Už len názov hry Celé zle hovorí o tom, že nie všetko dopadne tak, ako má. Dej sa odohráva na doskách, ktoré znamenajú svet. Hra akoby ponúkala pohľad na divadlo v divadle, kde súbor naštudoval novú hru. Na úvod sa tak ocitáme na premiére inscenácie detektívnej hry ,,Vražda v Havershamovskom sídle‘‘ v podaní divadelného súboru Cornleyho polytechnickej spoločnosti. Celým háčikom je, že predstavenie hrá nie práve najprofesionálnejšia skupina. A tak je to už od začiatku čistá katastrofa. Pokazí sa naozaj všetko, čo sa pokaziť môže. ,,Neposedné rekvizity, ktoré miznú v tej najmenej vhodnej chvíli a znovu sa objavujú v ešte nevhodnejšej. Herci, ktorí si nevedia zapamätať text a po šepkárke opakujú aj repliky, ktoré im nepatria,‘‘ opisuje hru SND. Hlavnú ženskú hrdinku jej kolegovia doslova prizabijú. Divadelníci počas hry skáču v deji a dopredu tak prezrádzajú jeho pointy. Počas predstavenia celú scénu doslova zdemolujú.

Keď sa zdá, že už nemôže byť horšie, tak verte, môže. Napriek týmto katastrofám sa ale divadelníci snažia vyrovnať so všetkým, čo im vojde do cesty a predstavenie dohrajú. Hra o nešťastnom predstavení klasickej anglickej detektívky sa stáva pohybovou exhibíciou. Inscenácia ako taká neprináša závažnú satiru a nedonúti nás ani k hlbokému zamysleniu sa nad stavom súčasného sveta. ,,Napriek tomu nie je spojenie klasickej anglickej detektívky a grotesky založenej na fyzických gagoch ani zďaleka také banálne, ako by sa mohlo zdať. Je to totiž spojenie dvoch žánrov, ktoré sa diametrálne líšia,‘‘ uvádza SND.

 

Koleník najskôr ako režisér uvedie detektívku, potom si v nej zahrá inšpektora. Zdroj: SND / Collavino

Sála plná smiechu

,,Gag za gagom” alebo ,,Ale sme sa nasmiali‘‘ – aj týmito slovami po predstavení opisovali diváci hru Celé zle. Ich odchod s úsmevom na tvári značil spokojnosť. Niektorí z nich dokonca obdivovali hercov za ich akrobatické výkony. Tie niekedy hraničili s nebezpečenstvom. Padali na nich hádam všetky rekvizity, ktoré sa na scéne objavili. A tak sa aj samotná scéna stala ďalším hereckým partnerom.

Komédia z divadelného zákulisia dáva priestor našim hercom ukázať, čo je v nich. ,,Bolo by klamstvo povedať, že to bolo úplne ľahké, navyše je to dosť fyzické divadlo a ďalším hereckým partnerom v hlavnej úlohe je scéna. Do tejto scény sme sa dostali až pred týždňom v utorok. Generálkový týždeň do premiéry bol jeden z najťažších, aké som zažil, ale o to viac nás to naštartovalo a zomklo,‘‘ povedal herec Tomáš Maštalír. Ten sa v detektívke zhostil úlohy Charlesovho bývalého spolužiaka.

 

Dokonalá scéna sa časom zmení na úplnú katastrofu. Zdroj: SND / Collavino

Hrali aj technici

Charlesa Havershama hrá herec Roman Poláčik. Toho niekto zabije a v úvode hry hrá mŕtveho. ,,Skutočne som celé to tempo a rytmus vnímal z gauča, takže som mal možnosť byť najbližšie ku kolegom, ktorí sa borili s tým, ako to bude vyzerať. Je to pre mňa ďalší divadelný zázrak, že v takom časovom období sa dá uraziť taká dlhá cesta.‘‘ Hnacím motorom celej detektívky je nájsť Charlesovho vraha. No to popri všetkých problémoch, ktoré divadelný súbor počas predstavenia zažíva, nie je až také dôležité.

Jednej z úloh sa zhostila aj Diana Mórová. Stvárňuje Charlesovu snúbenicu a Thomasovu sestru. Mórová vyzdvihla takisto ľudí, ktorí sú za scénou. Napriek tomu, že ich bežne nevidíme, tentoraz sa divákom ukázali niekoľkokrát. ,,Je pravda, že keď herec na scéne hrá, tak za javiskom robíme zvuky, podávame rekvizity. Musím poďakovať našim technikom, ktorí hrajú s nami a podávajú nám rekvizity. Je tam vzadu množstvo práce, čo vy nevidíte,‘‘ objasnila.

 

Už na začiatku predstavenia sa divadelnému súboru nepodarí spustiť ani hudba. Zdroj: SND / Collavino

Dve postavy naraz

Keďže sme už v úvode hovorili o divadle v divadle, počas hry hrajú herci Slovenského národného divadla dve postavy. Divadelníkov, ktorí uvádzajú premiéru a postavy z detektívky, ktorú zinscenovali. Nechýbal ani herec Martin Šalacha, ktorý stvárnil divadelníka Dennisa a v detektívke bol Charlesov sluha. Šalacha sa zmienil práve o práci s dvomi postavami, ktorých sa zhostil bravúrne. ,,Pre mňa to najťažšie bolo myslieť trochu inak. Vymyslieť postavu, ktorá je jasne daná, ale zároveň tá postava, ktorú si vymyslí, hrá ďalšiu postavu, teda postavu z detektívky. To sa v týchto generálkových týždňoch vyluplo a ukázalo sa, že kto, čo a zrazu to sadlo ako ,,zadok na šerbeľ,‘‘ dodal Šalacha.

Hercov viedol režisér Michal Vajdička. Počas skúšania hry hľadali on aj herci inšpiráciu z reálnych skúseností. Zahraničné inscenácie tejto hry Vajdička nepozeral. Na otázku, ako pracoval so súborom, odpovedal s úsmevom: ,,Je tam rozdiel medzi prípravou Jožka Bednárika a mojou. Ja to robím všetko v ipade.‘‘

Počas skúšania nepotrebovali ani choreografa. Podľa slov Tomáša Maštalíra im bola choreografom scéna. ,,Sú veci, ktoré sa dajú robiť a ktoré sa nedajú. Ťažko sa robí choreografia na šikmej plošine, tá je daná a vy sa reálne šmýkate.‘‘

 

Choreografom bola hercom samotná scéna. Zdroj: SND / Collavino

Spoznajte zákulisie divadla

Slovenské národné divadlo oslavuje svoju stú jubilejnú sezónu. Okrem vážnych hier sa tak rozhodlo priniesť niečo odľahčené a komediálne. Hra Celé zle bola ideálnou voľbou. ,,Cítili sme od divákov aj sami, že by sa patrilo zaradiť inscenáciu, ktorá by bola veseloherná. Vyšlo to akurát na storočnicu, a z toho vyplynulo, že by to mala byť komédia, ktorá sa zaoberá divadelným zákulisím,‘‘ povedal dramaturg inscenácie Daniel Majling.

Šéf Činohry SND Peter Kováč poprial inscenácii dlhý a úspešný život. ,,Poklona celému tvorivému tímu. Komédie sa robia niekedy ťažšie než tragédie, takže poklona súboru,‘‘ dodal Kováč.

 

Obsadenie inscenácie Celé zle. Zdroj: Glob.sk

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
SND oslavuje stú jubilejnú sezónu. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Šéfom SND a Činohry je Peter Kováč. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Herec Tomáš Maštalír. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Herec Roman Poláčik. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Herec Martin Šalacha. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Režisér inscenácie Celé zle Michal Vajdička. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
navigate_before
navigate_next