Zahraničné Politika Top

Celý svet rieši koronavírus. Islamský štát to využíva vo svoj prospech

Ilustračná foto: TASR / AP

DAMASK – Kvôli koronavírusovej kríze prestala verejnosť sledovať konflikt v Sýrii. Teroristická organizácia Islamský štát využila túto príležitosť a zamerala sa na sýrske obyvateľstvo.

 

Násilie v krajine stúpa, každý deň dochádza podľa OSN k porušovaniu ľudských práv a k zabíjaniu civilistov.

“Situácia je horšia a je to časovaná bomba, ktorá nesmie byť ignorovaná,” varovala vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová.

Úrad OSN pre ľudské práva zaznamenal v apríli najmenej 35 civilných obetí po útokoch  improvizovanými náložami. To je o sedem viac ako v predošlom mesiaci. Od začiatku marca sa udialo 33 útokov, z toho 26 v obytných štvrtiach a sedem na trhoch.

“Každý deň dostávame viac správ o cielených zabitiach a bombových útokoch od jedného konca krajiny k druhému, pričom veľa takýchto útokov sa odohralo v obývaných oblastiach,” uviedla Bacheletová pre médiá.

Útoky sú cielené na civilistov

Takmer všetky útoky sa odohrávajú na severe a východe krajiny. Tieto oblasti sú pod kontrolou tureckých ozbrojených síl a ich spojeneckých skupín alebo ich protivníkov – sýrskych demokratických síl pod kurdským vedením.

28. apríla explodovala cisterna na jednom trhu v severozápadnom meste Afrin. Pri krvavom útoku prišlo o život 51 ľudí, medzi nimi 29 civilistov.

Ale ani juh krajiny nemá pokoj. V regióne Daraa, kontrolovanom vládou, došlo začiatkom marca k 52 prípadom cielených útokov, pri ktorých zomrelo 17 civilistov.

A 4. apríla zase uniesli deväť policajtov, ktorých neskôr zabili. K ďalším trom útokom, ku ktorým došlo v oblasti počas 14 dní, sa prihlásil Islamský štát.

Kvôli nášľapným mínam a inému explozívnemu materiálu, ktorý zostal v krajine rozosiaty kvôli vojne, prišlo o život ďalších 29 civilistov.

Ilustračná foto: TASR / AP

Desaťročná vojna bez nádeje na mier

Počas vojny v Sýrii, ktorá tam zúri už takmer desať rokov, našli svoju smrť státisíce ľudí. Milióny ľudí boli vysídlené a sú na úteku.

“Nespočetné množstvo rodín bolo traumatizovaných a mnoho miest, obcí, dedín a jednotlivých domov bolo zničených,” uviedla Bacheletová. Keď sa situácia bude naďalej zhoršovať, exituje riziko, že sa krajina dostane do ďalšej špirály extrémneho násilia, ” ktoré budú beztrestne vykonávať všetky strany konfliktu”.

Bacheletová sa pripojila k výzve generálneho tajomníka OSN Antónia Guteressa na globálne prímerie, ktorý vyzval všetky strany sýrskeho konfliktu, aby na výzvu zareagovali. Ochrana života civilistu je na prvom mieste.

“Vyzývam všetkých, ktorí naďalej bojujú, zabíjajú a vyháňajú zničené a obliehané obyvateľstvo, aby sa stiahli a dali šancu na mier,” vyhlásila Bacheletová.

Konflikt v Sýrii vypukol 11. marca 2011, keď režim Baššára al-Asada použil násilie proti pokojným protestom. Odvtedy sa konflikt vyvinul do vojny, v ktorej Irán a Rusko pomohli al-Asadovi zostať pri moci. Po rozšírení teroristickej organizácie Islamský štát vytvorili západné štáty koalíciu, aby Islamský štát potlačili.

Mohlo by vás zaujímať