Politika Zahraničné Top

Celý svet špekuluje o zdravotnom stave Kim Čong-una. Diktátorovu funkciu by mohla prevziať jeho sestra

Kim Jo-čong by sa mala stať nástupníčkou svojho brata. Zdroj: TASR / AP

SOUL – Celý svet momentálne špekuluje o zdraví severokórejského diktátora Kim Čong-una, ktorý sa mal pred asi dvomi týždňami podrobiť operácii srdca. Čo sa však stane v Severnej Kórei, ak diktátor skutočne zomrie, alebo ak by nebol schopný vykonávať svoju funkciu? Za jeho najvhodnejšiu nástupkyňu je považovaná jeho sestra Kim Jo-čong.

 

V Severnej Kórei je za číslo “2” považovaná 32-ročná Kim Jo-čong. Jej šanca, stať sa v prípade smrti Kim Čong-una jeho nasledovníčkou, je vysoká. Už teraz je totiž veľmi vplyvná a je centrálnou autoritou v KĽDR. Len pred dvomi týždňami povýšil Kim Čong-un svoju mladšiu sestru na vyššiu pozíciu vo vedení oddelenia organizovania a vedenia vládnucej Strany práce (OGD).

Roky sa pripravovala na nástupníctvo

Zdá sa, že Kim Jo-čong má v krajine už teraz veľký vplyv. Podľa odhadov experta na Severnú Kóreu Roberta Collinsa, ktorý už 40 rokov sleduje vývoj v diktátorskej a mimoriadne izolovanej krajine, zastáva dokonca vysokú funkciu v organizačnom oddelení Kórejskej strany práce (OGD). Ako dôkaz Collins uvádza, že severokórejské médiá ju vždy uvádzajú v rámci najvyšších predstaviteľov strany, uviedol pre spravodajský portál Breaking World.

Jej nenahraditeľná úloha vo vedení, ktoré rozhoduje o živote a smrti 26 miliónov občanov krajiny, posilňuje dojem, že sa už niekoľko rokov pripravuje na nástupníctvo po svojom bratovi Kim Čong-unovi. Ak by o desať rokov starší Kim kvôli zdravotným problémom zomrel, alebo by nemohol vykonávať svoju funkciu, mohla by krajinu viesť Kim Jo-čong.

Kim Čong-un je vraj vo vegetatívnom stave. Zdroj: TASR / AP

Najbližšia dôverníčka Kim Čong-una

V roku 2016 ju jej brat povýšil do kľúčovej pozície ústredného výboru Kórejskej strany práce. Okrem toho je zástupkyňou riaditeľa oddelenia propagandy a je tak doslova zodpovedná za kult osobnosti svojho brata. Má plánovať jeho vystúpenia a cesty, dokonca aj písať jeho prejavy.

Podľa výskumného pracovníka inštitútu pre severokórejské štúdie na univerzite v Soule Youngshika Bonga má so svojim bratom veľmi úzky vzťah. Koncom 90. rokov navštevovali ako deti diplomatov súkromnú školu v švajčiarskom Berne. “V podstate boli obaja spolu v exile a vedeli, čo ich v budúcnosti čaká. Museli získať silný pocit vzájomného spoločného osudu. Výsledkom je bezpodmienečná dôvera jej brata,” povedal Bong v rozhovore pre The Guardian.

Preto Kim chce, aby sa jeho sestra stala jeho “druhým ja”. A vyzerá to tak, že Kim Jo-čong je na dobrej ceste. Podľa agentúry Reuters ju americké ministerstvo financií zaradilo spolu s ďalšími šiestimi Severokórejčanmi na čiernu listinu za porušovanie ľudských práv. Podľa experta na Severnú Kóreu Collinsa sa jej členovia strany boja a rešpektujú ju.

Špekulácie o Kimovom zdraví

Kim Čong-un asi pred dvomi týždňami pravdepodobne podstúpil operáciu srdca. Informoval o tom juhokórejský internetový portál Daily NK, ktorý sa špecializuje na Severnú Kóreu. Obavy o jeho zdravie sa vystupňovali po tom, ako sa 12. apríla nezúčastnil zasadnutia Najvyššieho ľudového zhromaždenia. 15. apríla zase neprišiel na oslavu, ktorá sa konala pri príležitosti narodenín jeho zosnulého starého otca a zakladateľa štátu Kim Il-songa. Japonské médiá uviedli, že vodca je vo vegetatívnom stave. Na druhej strane juhokórejské médiá uviedli, že jeho stav sa zlepšuje.

Mohlo by vás zaujímať