Zahraničné Spoločnosť

Centrum Paríža zaplnili demonštranti. Protestovali proti rasizmu v radoch polície

Zdroj: TASR / AP

PARÍŽ – Tisíce ľudí v sobotu protestovali v centre Paríža proti údajnému rasizmu a násiliu v radoch polície. Informovali o tom svetové agentúry.

 

Demonštráciu zorganizovala Assa Traoréová, ktorej brat Adama, mladý černoch, zomrel za doteraz neobjasnených okolností v policajnej väzbe v roku 2016. “Zhromaždili sme sa tu dnes, aby sme odsúdili policajné násilie. Zhromaždili sme sa tu dnes, aby sme odsúdili sociálne násilie. Zhromaždili sme sa tu dnes, aby sme odsúdili rasové násilie,” povedal Traoréová pred demonštrantmi.

Takisto urobila paralelu medzi smrťou svojho brata a nedávnym úmrtím černocha Georgea Floyda pri zásahu polície v americkom meste Minneapolis, ktorý vyvolal vlnu protestov proti policajnému násiliu a rasizmu v USA a zahraničí. Vďaka tejto mobilizácii ľudia podľa nej teraz “uznávajú, že vo Francúzsku, vo francúzskej polícii, vo francúzskom žandarmérii existuje rasizmus”.

Prívrženci krajnej pravice rozvinuli na streche jednej z budov obrovský transparent žiadajúci spravodlivosť pre obete “belošského rasizmu”, zakrátko ho však rozrezali obyvatelia bytu, ktorým zakrýval okná. Policajti podľa agentúry AP nikoho nezatkli, izolovali však predpokladanú trasu pochodu, aby eliminovali potenciálne násilnosti. Polícia tiež nariadila zatvorenie okolitých reštaurácií a obchodov.

Obvinenia z rasizmu pobúrili aj samotných policajtov, ktorí v piatok už druhý deň pokračovali v protestoch a zablokovali premávku na rušnej parížskej triede Champs-Elysées. Podobné pochody sa v piatok konali aj v mestách Rennes, Bordeaux, Marseille a inde. Žiadali na nich demisiu ministra vnútra Christopha Castanera a prijatie u prezidenta Emmanuela Macrona.

Castaner tento týždeň rozhneval policajtov, keď avizoval “nulovú toleranciu” voči prejavom rasizmu v polícii, pričom zdôraznil, že “francúzska polícia nie je ako americká”. Tiež oznámil, že polícia už nebude môcť používať škrtiaci chvat pri zadržiavaní podozrivých. Mnohí policajti to považujú za neprístupný ústupok, ktorý by mohol zvýšiť ich ohrozenie pri výkone služby.