Politika Domáce Top

Cenu európskeho občana získal bloger Ján Benčík

BRATISLAVA – Európa nie je atomizovaným územím navzájom sa nenávidiacich štátov, ale spoločenstvom, ktoré hľadá jednotu v rôznosti. Našou povinnosťou je prekonať názorové rozdiely a spojiť sa, pretože Európa je toho hodná.

Na dnešnom stretnutí s novinármi to vyhlásil občiansky aktivista a bloger Ján Benčík, ktorý sa stal držiteľom Ceny európskeho občana za rok 2017 za Slovensko. O udelení ocenenia rozhodla kancelária Ceny na návrh europoslanca Ivana Štefanca.

Práca Benčíka vraj presahuje hranice Slovenska

Bloger Ján Benčík už niekoľko rokov monitoruje a odkrýva správanie slovenských neonacistov, extrémistov a konšpirátorov a za svoju odvahu čeliť im aj napriek vyhrážkam už získal ocenenie Biela vrana. „Publikujem blogy, v ktorých sa snažím ukázať pravú tvár ľudí, ktorí si Európsku úniu a demokratické hodnoty, na ktorých stojí, nevážia, a našu republiku by najradšej videli mimo tohto zväzku,“ povedal Benčík.

Europoslanec Ivan Štefanec (KDH) tvrdí, že práca Benčíka ďaleko presahuje hranice Slovenska. „Pán Benčík robí to, čo by mal robiť štát a jeho inštitúcie. Svojimi aktivitami vlastne supluje štát, ktorý by mal stavať hrádzu proti extrémizmu. Nielen na Slovensku, ale i v celej Európskej únii je stále viac extrémistických myšlienok i ľudí, ktorí sa k takýmto prúdom hlásia. Našťastie, máme mnoho statočných ľudí, ktorí sa neboja povedať a odhaľovať pravdu a konať podľa toho, ako to cítia,“ povedal Štefanec, ktorý aktivistu na cenu nominoval.

Pochvala aj od Beňovej

Podľa europoslankyne Moniky Beňovej (Smer-SD) získava cenu človek, ktorý je vzácny svojimi názormi, i tým, ako dokáže čeliť zlu. „Takmer vo všetkých krajinách sa šíri extrémizmus, radikalizmus a práve ľudia ako Ján Benčík napomáhajú verejnosti, aby videla všetky tieto negatívne fenomény, ktoré majú negatívny dopad na celú našu spoločnosť,“ povedala Beňová, jedna z členiek poroty.

Cenu európskeho občana udeľuje Európsky parlament od roku 2008 jednotlivcom a inštitúciám, ktoré sa mimoriadne zaslúžili o obranu európskych hodnôt, medzinárodnú spoluprácu či svojou činnosťou pomáhajú svojmu okoliu. V roku 2014 ju získala Eva Siracká z Ligy proti rakovine. Slávnostné odovzdávanie ocenenia sa uskutoční začiatkom októbra v Európskom parlamente v Bruseli.

Foto: FB / Monika Flašíková-Beňová