Zahraničné

Červený kríž hlási 16 zranených po zrážkach pred ukrajinským parlamentom

Ilustračné foto (Zdroj: TASR/AP Photo/Sergei Chuzavkov)

KYJEV – Ukrajinský Červený kríž informoval, že po utorňajších zrážkach medzi demonštrantmi a políciou v blízkosti budovy parlamentu v centre Kyjeva ošetrili jeho pracovníci 16 ľudí.

“Mali sme 14 žiadostí od ľudí s ľahkými zraneniami vrátane sťažností na slzotvorný plyn. Dve ďalšie osoby v polobezvedomí alebo takmer v bezvedomí boli naložené do sanitky predtým, ako dostali prvú pomoc. Obrátili sa na nás aktivisti aj policajti,” uviedla pre agentúru Ukrinform Olena Panšynová z ukrajinského Červeného kríža. Podľa nej sa už situácia pred parlamentom upokojila. Agentúra UNIAN predtým informovala, že polícia zadržala niekoľko demonštrantov a že dvoch policajtov museli hospitalizovať.

Podľa agentúry niekoľko tisíc demonštrantov zablokovalo Hruševského ulicu pri budove parlamentu. Protestovali proti prijatiu návrhu zákona o predaji poľnohospodárskej pôdy a návrhu zákona o harmonizácii antidiskriminačných zákonov s právnymi predpismi Európskej únie, ktorý podľa nich ničí slobodu náboženského vyznania. Kyjevská polícia uviedla, že “demonštranti sa pokúsili postaviť na Hruševského ulici vojenský stan”. “Príslušníci orgánov činných v trestnom konaní zastavili občanov a začali s nimi hovoriť, aby zabránili porušeniu zákona, ale demonštranti vyvolali s políciou potýčku, ktorá sa zvrhla na násilie,” informovala polícia.

Podľa korešpondenta agentúry UNIAN polícia zbúrala postavené stany a rozohnala demonštrantov. Policajti utekali za nimi a “zbili najmä tých, ktorí sa na nich snažili hádzať predmety”. Agentúra UNIAN pripomenula, že Ukrajina zaviedla moratórium na predaj pôdy v roku 2001 s platnosťou do 1. januára 2020. Dňa 13. novembra 2019 ukrajinskí poslanci v prvom čítaní schválili návrh zákona, ktorý umožňuje predaj poľnohospodárskej pôdy od októbra 2020. Plán predaja pôdy na Ukrajine podporili aj medzinárodné subjekty vrátane Medzinárodného menového fondu a Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP). Mnohí kritici sa však obávajú, že ukrajinskú pôdu vykúpia cudzinci.