Spoločnosť Domáce Top

Česi navrhujú povoliť alkohol za volantom. Slováci budú šoférovať nasucho

Zdroj: SITA / Nina Bednáriková

BRATISLAVA – Česi bojujú za možnosť vypiť si pred cestou. Podľa českej Občianskej demokratickej strany (ODS) sa tým, že by za volantom povolili pol promile alkoholu v krvi, mohli priblížiť krajinám západnej Európy. Slováci však majú smolu a za volant si nemôžu sadnúť ani s kvapkou alkoholu v krvi. O tom, že by sa to malo zmeniť, sa zatiaľ neuvažuje.

 

Česká opozičná strana navrhuje, aby českí vodiči smeli šoférovať s 0,5 promile alkoholu v krvi. V praxi to znamená, že by si mohli dať pred cestou malé pivo a bez výčitiek by si sadli za volant auta. Predseda strany ODS Peter Fiala a český exminister dopravy Zbyněk Stanjura predstavili tento návrh, ktorým sa chcú priblížiť k západnej Európe. „Patríme k niekoľkým málo krajinám v Európe s nulovou toleranciou alkoholu za volantom. Vo väčšine europskych krajín, vrátane susedného Nemecka alebo Rakúska, tolerancia bez problémov dlhodobo funguje. Preto navrhujeme zavedenie tolerancie 0,5 promile. Som presvedčený, že si túto mieru slobody zaslúžime a som presvedčený, že vieme byť rovnako zodpovední, ako väčšina Európanov. Keď to zvládajú Francúzi, Španieli, Taliani alebo Lotyši, zvládneme to aj my,“ uviedol poslanec Fiala pre portál idnes.cz.

Ich rozhodnutie bolo podmienené aj nedávnym schválením nového zákona, ktorý umožňuje vodákom výjsť so svojim plavidlom na vodu s pol promile alkoholu v krvi.

Česi bojujú za jedno malé pivo pred cestou autom. Zdroj: archív

U nás sa zmeny neplánujú

Rovnako ako v Českej republike, tak aj na Slovensku doposiaľ platí nulová tolerancia alkoholu za volantom. Predseda výboru pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko (SNS) zatiaľ nemá informáciu, že by sa podobný návrh, s akým prišli v Čechách, plánoval predložiť aj na Slovensku. ,,Osobne by som bol striktne proti tomu. Myslím si, že alkohol za volant nepatrí. V iných krajinách je to povolené, ale ako vieme, Slováci nepoznajú mieru,” povedal pre Glob.sk Hrnko s tým, že sa domnieva, že práve takáta zmena by zvýšila nehodovosť na slovenských cestách.

Má to svoje riziká

Podľa dopravného analytika Jozefa Drahovského rizikovým faktorom tohto systému by bola skôr mentalita vodiča. ,,Veľa vodičov neodhadne pol promile a budú mať v krvi viac. A to už je rizikové ako právne, tak aj z dôvodu riadenia vozidla a jeho reakcií,” vysvetlil pre Glob.sk Drahovský.

Tolerovať pol promile alkoholu v krvi za volantom sa odborníkovi ministerstva zdravotníctva na závislosti Ľubomírovi Okruhlicovi zdá až príliš benevolentná voľba. Zároveň však nesúhlasí ani s nulovou toleranciou. ,,V minulosti sme navrhovali spolu so sekciou súdneho lekárstva, aby bolo povolené minimálne 0,2 promile, pretože to často môže byť aj prístrojová chyba. Nulová tolerancia na alkohol, ktorá je na Slovensku zavedená, určite nezodpovedá realite,” objasnil Okruhlica.

Podľa dopravného analytika Jozefa Drahovského rizikovým faktorom tohto systému by skôr bola mentalita vodiča. Zdroj: TASR