Zahraničné Top

Česi sa opreli do Putina: Využíva našu slabosť, toto sa im nepáči!

PRAHA – Naši západní susedia majú veľké výhrady a neboja sa ich povedať nahlas – ide o praktiky Ruska a jeho prezidenta Vladimira Putina. Minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek tvrdí, že Rusko sa usiluje “rozdeliť a ovládnuť” Európsku úniu, a to napríklad podporou krajne pravicových politikov.

Ako tvrdí český politik, takéto nacionalistické a euroskeptické hnutia hrajú do kariet Putinovej stratégii oslabovania kontinentu. Česi sú si vraj istí, že Rusi si našli cestičky ako takéto hnutia financovať. “Rusko využíva našu slabosť. Musíme najsť spôsob, ako mu odpovieme,” povedal Zaorálek v rozhovore pre Financial Times.

Minister zdroje svojich tvrdení neprezradil, tvrdí ale, že Kremeľ financuje maďarské hnutie Jobbik a francúzsku krajne pravicovú stranu Národný front Marine Le Penovej. Putinova administratíva poznámky Zaorálka zatiaľ nekomentovala, hoci v minulosti už poprela obvinenia z finančnej pomoci politikom a stranám krajnej európskej pravice.

Zaorálek sa taktiež vyjadril, že európsku integráciu môže oslabiť a Putinovi môže pomôcť britské hlasovanie o zotrvanie v EÚ. “Nespokojnosť s Európskou úniou v Británii je veľká šanca pre Rusko, aby bolo silnejšie v Európe,” povedal a odvolal sa na svoju dávnejšiu konverzáciu s Putinom, kde ho ruský prezident varoval, aby si dával pozor na Brusel. “Ak budú slabé inštitúcie, Putin ich bude môcť zneužiť,” dodal.

Zdroj: ph, Foto: SITA