Politika Zahraničné

Česká polícia ukončila vyšetrovanie kauzy Čapí hnízdo, spis už má prokurátor

Andrej Babiš obvinenie z dotačného podvodu popiera. Zdroj: Glob.sk

PRAHA – Česká polícia ukončila vyšetrovanie kauzy Čapí hnízdo a spis odovzdala štátnemu zástupcovi (prokurátorovi) – ten teraz rozhodne, či v tejto veci podá obžalobu alebo bude postupovať inak. Informovala o tom spravodajská televízia ČT24.

 

V kauze Čapí hnízdo čelí trestnému stíhaniu český premiér Andrej Babiš, ako aj jeho príbuzní. Materiály si po prevzatí preštuduje prokurátor a rozhodne, či podá obžalobu. Podľa Českého rozhlasu polícia navrhuje všetkých obvinených obžalovať.

Vyšetrovanie kauzy sa začalo v septembri 2017, keď pražský kriminalista Pavel Nevtípil obvinil premiéra, jeho príbuzných a ďalšie osoby z dotačného podvodu či poškodzovania finančných záujmov EÚ.

Farma Čapí hnízdo je rekreačný areál s konferenčným centrom v okrese Benešov v Stredočeskom kraji. V roku 2008 získal projekt dotáciu 50 miliónov českých korún (1,94 milióna eur) z európskych fondov na podporu malých a stredných podnikov.

Pred získaním dotácie a po uplynutí času, keď mala spoločnosť v súlade s dotačnými podmienkami udržiavať projekt v chode, patrila farma pod Babišov holding Agrofert. Ten by na dotáciu pre malé a stredné podniky nárok nemal. Andrej Babiš však obvinenie z dotačného podvodu popiera.