Česká vláda sa otriasa v základoch. Schôdzka so Zemanom nebola úspešná

PRAHA – Český premiér Andrej Babiš (ANO) a predseda ČSSD Jan Hamáček po štvrtkovom rokovaní u prezidenta Miloša Zemana uviedli, že schôdzka žiadny výsledok nepriniesla. Babiš chcel Zemana presvedčiť, aby z funkcie odvolal ministra kultúry Antonína Staňka, ktorý podal demisiu ešte 20. mája, pripomína spravodajský server iDNES.cz.

 

Hamáček zvolá v polovici júla mimoriadne rokovanie predsedníctva strany, pretože prezident nepovedal, že Staňka odvolá. Predseda ČSSD uviedol, že má „jasno“ v tom, ako ďalej postupovať, svoj názor však povie najprv vedeniu strany. „Nie som optimista,“ konštatoval po stretnutí so Zemanom a Babišom v Lánoch.

Český premiér je pripravený rokovať aj o rozpustení Poslaneckej snemovne, ak sociálna demokracia odíde z vlády. Zopakoval, že neuvažuje o kompetenčnej žalobe na prezidenta za to, že ten nevyhovel žiadosti premiéra, aby odvolal Staňka.

„Stále verím, že budeme pokračovať v súčasnej zostave,“ povedal Babiš. „Chceme nájsť riešenie a chceme, aby sociálna demokracia presadila svojho kandidáta,“ dodal predseda vlády ČR.

Hamáček je skeptický, čo sa týka rokovania, ktoré na 12. júla zvolal do Lánov prezident Zeman a ktorého by sa mali zúčastniť šéf ČSSD a minister kultúry. Hamáček nechápe, k čomu takéto rokovanie bude dobré. Zeman sa podľa neho pohybuje mimo rámca Ústavy Českej republiky. „S informáciami, ktoré mám od pána prezidenta, pôjdem na predsedníctvo a hlasovaním rozhodneme,“ uviedol Hamáček, ktorý návrh na zmenu na poste ministra kultúry inicioval.

Zeman však Staňkovu demisiu doteraz neprijal s tým, že mu ústava neurčuje, dokedy ju má prijať. Nechal sa tiež počuť, že veľmi silno pochybuje o tom, že sa nový kandidát a podpredseda sociálnych demokratov Michal Šmarda niekedy stane ministrom. Šmarda v rozhovore pre denník Právo uviedol, že ak to situácii pomôže, tak sa kandidatúry vzdá.

Pôvodne bola schôdzka v Lánoch naplánovaná na utorok, avšak museli ju odložiť pre predĺženie summitu Európskej únie v Bruseli, na ktorom sa Babiš zúčastnil. ČSSD chcela mať pôvodne už do 30. júna jasno v tom, či súčasný minister kultúry Staněk skončí alebo či strana odíde z vlády.

Zeman: Minister Staněk odhalil korupciu

Český prezident Miloš Zeman po schôdzke s premiérom Andrejom Babišom (ANO) a vicepremiérom Janom Hamáčkom (ČSSD) vo štvrtok vyhlásil, že minister kultúry Antonín Staněk odhalil v rezorte korupciu a nemal by byť z tejto vlády odvolaný. Zo svojho odmietavého stanoviska prijať ministrovu demisiu tak neustúpil. Neustúpil však ani šéf ČSSD Hamáček, ktorý na demisii Staňka trvá, a koaličná kríza tak pokračuje, uviedol spravodajský server Novinky.cz.

„Prezident republiky zastáva názor, že vo vláde, ktorá sa označuje ako protikorupčná, by nemal byť odvolávaný minister za to, že odhalil korupciu vo svojom rezorte,“ uviedol po schôdzke s premiérom Andrejom Babišom a vicepremiérom Janom Hamáčkom prezident Zeman prostredníctvom svojho hovorcu.

Reagoval tak na činnosť ministra kultúry Staňka (ČSSD) v súvislosti s odvolaním riaditeľa Národnej galérie Praha Jiřího Fajta a riaditeľa Múzea umenia Olomouc Michala Soukupa. Staněk ich odvolanie však nespájal priamo s korupciou, ako teraz urobil prezident, ale s chybami v hospodárení. Na oboch tiež minister podal trestné oznámenie.

„Obaja stratili moju dôveru v to, že sú schopní hospodárne a zodpovedne viesť také významné inštitúcie s takým obrovským rozpočtom. Kontroly od roku 2016 ukázali na celý rad pochybení a na porušenie zákona o verejných zákazkách,“ uviedol Staněk 18. apríla, keď o odvolaní oboch informoval.

Zeman koncom júna uviedol, že rozhodne o výmene na poste ministra kultúry až po tom, ako sa vyšetria trestné oznámenia, ktoré podal Staněk.

Viac o téme: aktualizované, Andrej Babiš, ANO, Antonín Staněk, Česká republika, česká vláda, Česko, ČSSD, Jan Hamáček, Miloš Zeman, rokovanie, vládna koalícia

Súvisiace články