Politika Domáce

Česko a Slovensko majú silnú spoločnú históriu a tiež záujmy, zhodli sa premiéri vo Valticiach

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Slovenská a Česká republika majú silnú spoločnú históriu aj záujmy v budúcnosti, zhodli sa na dnešnom spoločnom zasadnutí vlád oboch krajín premiéri Peter Pellegrini (Smer-SD) a Andrej Babiš (ANO).

 

Český premiér tiež povedal, že v Bratislave bude otvorený nový Český dom pri príležitosti osláv 30. výročia Nežnej revolúcie. Pellegrini vyzdvihol najmä dobré vzťahy medzi krajinami s tým, že ide o dobrý príklad spolupráce v rámci Európskej únie (EÚ). Premiérov čaká dnes bilaterálne rokovanie, samostatne sa stretnú aj ministri oboch kabinetov.

„75 rokov sme žili v spoločnom štáte a naša história pokračuje aj tým, že sme spoločne vstúpili do EÚ a Severoatlantickej aliancie (NATO). Samozrejme, tento týždeň oslávime 30 výročie Nežnej revolúcie. Som rád, že v rámci osláv bude otvorený Český dom v Bratislave, ktorý sa stane novým miestom pre stretnutia Čechov a Slovákov,” povedal český premiér Babiš. Pri príležitosti otvorenia domu pricestuje na Slovensko aj český prezident Miloš Zeman.

Babiš pred dnešným rokovaním spomenul viacero tém, napríklad spoločné záujmy v rámci EÚ, rokovanie o rozpočte EÚ či zoskupenie Vyšehradskej skupiny, ktorá podľa jeho slov zohráva v Únii dôležitú úlohu. „Myslím si, že si máme dnes čo povedať,” dodal.

„Som rád, že v poradí už siedme spoločné zasadnutie vlád sa koná na začiatku týždňa, v ktorom si naše národy pripomenú 30. výročie od jednej z najdôležitejších udalostí v našich spoločných dejinách. Vzájomná spolupráca sa stále zakladá na dobrých vzťahoch medzi našimi národmi,” povedal Pellegrini.

Podľa Pellegriniho sú obe krajiny dobrým príkladom spolupráce v rámci krajín EÚ. „Je dôležité si pripomenúť, že sme dokázali prejsť ťažkou transformáciou tak, že sme priemyselnými mocnosťami Európy, patríme k motorom ekonomického rastu, máme zdravé verejné financie, silný sociálny dialóg a nevyrábame EÚ žiadne ekonomické ani politické problémy,” dodal slovenský premiér.

 

Andrej Babišš a Peter Pellegrini počas spoločného rokovania vlád. Zdroj: TASR / Martin Baumann