Politika Zahraničné

Česko si pripomenulo 101. výročie vzniku Československa, Zeman dostal list od Trumpa

Prezident Miloš Zeman dostal list od šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa. Zdroj: TASR/AP

PRAHA – Politici, zástupcovia armády, vojnoví veteráni aj zástupcovia rozličných spolkov si v pondelok v Prahe pripomenuli 101. výročie vzniku samostatného Československa.

 

K hrobu neznámeho vojaka položili vence český prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš aj predseda Senátu Jaroslav Kubera a Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Radek Vondráček.

Oslavy 101. výročia založenia spoločného štátu Čechov a Slovákov sa konajú v celej ČR a vyvrcholia večer udeľovaním štátnych vyznamenaní na Pražskom hrade.

Pri príležitosti štátneho sviatku ČR vymenoval prezident Zeman v pondelok do generálskych hodností sedem mužov z radov príslušníkov ozbrojených síl, hasičov či policajtov vrátane riaditeľa Hasičského záchranného zboru Drahoslava Rybu alebo šéfa Generálnej inšpekcie bezpečnostných zborov (GIBS) Radima Dragouna.

Zeman opäť nepovýšil do generálskej hodnosti riaditeľa Bezpečnostnej informačnej služby (BIS) Michala Koudelku. Odmietol tak už štvrtý návrh vlády premiéra Andreja Babiša na povýšenie šéfa českej kontrarozviedky.

Zeman odmietol Koudelku vymenovať, i keď to podľa Babiša sľúbil. Dôvod jeho nevymenovania prezident v pondelok nekomentoval. O riaditeľovi BIS v minulosti vyhlásil, že nie je človekom na svojom mieste. Výročnú správu BIS, v ktorej kontrarozviedka varovala napríklad pred čínskymi a ruskými agentmi, označil za “trepanie”.

Trump poslal Zemanovi list s gratuláciou

Český prezident Miloš Zeman dostal od svojho amerického kolegu Donalda Trumpa list, v ktorom šéf Bieleho domu gratuluje českému ľudu k 101. výročiu založenia Československa. O liste v pondelok informoval Zemanov hovorca Jiří Ovčáček.

“V mene ľudu Spojených štátov amerických blahoželám ľudu Českej republiky ku 101. výročiu vašej samostatnosti v roku 1918,” napísal Trump. Pripomenul zároveň 30. výročie Nežnej revolúcie. “Spojené štáty americké si tiež ctia a oslavujú odvážnych, oddaných a vizionárskych občanov, ktorí pomohli Československu vymaniť sa zo sovietskeho vplyvu a komunistického útlaku a pomohli nástupu éry demokracie a ekonomickej slobody. Tieto ideály a hodnoty, ktoré Spojené štáty zdieľajú s Českou republikou, utvárajú základy spoločnej a pevnej transatlantickej aliancie a priateľstva,” píše sa v liste.

Američania sú podľa Trumpa vďační Českej republike za jej záväzok presadzovať mier a ľudské práva. Šéf Bieleho domu tiež ocenil prínos účasti Českej republiky v Afganistane a jej podporu ako ochrannej sily v Sýrii.