Politika Zahraničné

Český Senát vyzval Andreja Babiša k rezignácii. ČSSD bude rokovať o zotrvaní v koalícii

Český Senát vyzval Andreja Babiša k rezignácii. (TASR/AP)

PRAHA – Senát Parlamentu ČR prijal vo štvrtok v Prahe uznesenie, v ktorom vyzval predsedu českej vlády Andreja Babiša, aby v súvislosti s novým vývojom v kauze Čapí hnízdo odstúpil. Informoval o tom na Twitteri Senát ČR.

“Senát považuje účasť Andreja Babiša vo vláde ČR do konca vyšetrovania podozrenia z dotačného podvodu vo veci spoločnosti Čapí hnízdo za neprijateľnú,” uvádza sa v uznesení.

Horná komora českého parlamentu prijala uznesenie po tom, čo sa premiér nedostavil na jej zasadanie, aby poskytol vyjadrenie k informáciám o pobyte svojho syna na Ruskom anektovanom ukrajinskom polostrove Krym.

Andrej Babiš, ktorý v stredu odmietol výzvy na demisiu, sa ospravedlnil z účasti na rokovaní senátorov a žiadny náhradný termín im neavizoval, vyplýva z dostupných informácií českých elektronických médií.

Za uznesenie hlasovala aj väčšina senátorov za vládnu ČSSD. Naopak zástupcovia hnutia ANO hlasovali proti alebo sa hlasovania zdržali.

ČSSD bude rokovať o zotrvaní vo vláde

Česká strana sociálnodemokratická (ČSSD) sa do polovice budúceho týždňa rozhodne, či zostane v koalícii s hnutím ANO premiéra Andreja Babiša. Pre portál iDNES.cz to v piatok uviedla podpredsedníčka strany Kateřina Valachová.

Hovorca ČSSD Petr Vurbs potvrdil, že to je aj názor šéfa strany Jana Hamáčka, ktorý sa popoludní stretne s prezidentom Milošom Zemanom.

“Sme na rázcestí,” povedala Valachová. “Politické stanovisko ČSSD, či zostáva alebo odchádza z vlády, to je záležitosť a zodpovednosť samotného predsedu strany. Nepochybne sa znovu zíde poslanecký klub,” dodala.

Vládna kríza v ČR podľa iDNES.cz vypukla po tom, že došlo k eskalácii kauzy Čapí hnízdo, keď televízia Seznam TV odvysielal program, v ktorom hovorila so synom premiéra Andrejom Babišom mladším, ktorý v súčasnosti žije vo Švajčiarsku.

Babišov syn tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otca pre kauzu Čapí hnízdo držali na Kryme. V reportáži povedal aj to, že podpisoval dokumenty týkajúce sa farmy Čapí hnízdo, ale nevedel, čo podpisuje.

Premiér Babiš sa proti tomu ohradil. Médiám poslal vyhlásenie, že jeho syn z prvého manželstva je psychicky chorý. V stredu povedal, že syn trpí schizofréniou, s ktorou bol hospitalizovaný už v roku 2015.

Šesť opozičných strán vyzvalo Babiša, aby v súvislosti s kauzou až do jej vyšetrenia odstúpil. Zároveň zvolalo mimoriadnu schôdzu parlamentu o vyslovení nedôvery Babišovmu kabinetu.