Domáce Spoločnosť Koronavírus Top

Cesta do práce sa pre Veroniku skončila štátnou karanténou. Nepomohli jej ani potvrdenia od zamestnávateľa

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Veronika Svorčíková dochádzala dennodenne za prácou do Rakúska. Ako pendlerovi sa aj jej kvôli koronavírusu a opatreniam s ním spojeným skomplikovala cesta do zamestnania. Napriek potrebným dokumentom, ktoré musí mať každý pendler pri sebe, keď sa snaží prekročiť hranice, bola umiestnenná do štátnej karantény. Podľa jej slov išlo o obrovský omyl, do ktorého sa dostala nedopatrením. Nikto ju však nepočúval a štátna karanténa je pre ňu peklom.

 

Pracuje v zdravotníctve, avšak za hranicami Slovenska. Po zavedení mimoriadnych opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19 si vybavila všetky potrebné dokumenty na to, aby aj naďalej mohla pomáhať verejnosti. Jej miesto výkonu práce sa nachádza 29 kilometrov od hraničného priechodu a tak si myslela, že tlačivo potvrdené zamestnávateľom bude bezproblémovou ,,vstupenkou” do Rakúska. Omyl. Príslušníci policajného zboru mali vzdialenosť jej zamestnania vypočítať nad 30 kilometrov. Čo v praxi znamená, že pri prekročení tejto vzdialenosti musí byť každá osoba premiestnená do karanténneho centra.

Napriek tomu, že V. Svorčíková bola evidovaná na hraničnom priechode Berg ako pendler a rodným číslom sa každý deň preukazovala hraničnej kontrole, štátna karanténa ju v Demänovskej doline neminula. ,,Test na COVID-19 som zatiaľ neabsolvovala. Avšak ten je povinnosťou nás pendlerov mať nie starší ako 30 dní až od 01. mája 2020,” obhajuje sa Veronika.

Pendleri sú povinní od 23. apríla predložiť na hraničnom priechode Potvrdenie pre cezhraničných pracovníkov o výkone zamestnania. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Nevypočuté prosby o pomoc

Do karanténneho centra bola umiestnená o 4:30 ráno. Ako pendler, ktorý išiel len do práce a netušil, ako táto cesta dopadne, nemala pri sebe žiadne hygienické potreby ani náhradné oblečenie. ,,Na moje neustále naliehanie a po troch telefonátoch na recepciu karanténneho centra som sa po viac ako 13-tich hodinách od umiestnenia dostala k zubnej kefke,” opisuje zaobchádzanie pendlerka Veronika. Podľa informácií z recepcie by mala byť otestovaná na koronavírus najneskôr do týždňa. Ďalších 48 hodín bude čakať na výsledky testu. ,,Čaká ma 9 dní bez základných hygienických potrieb a bez oblečenia,” dodáva.

V deň jej príchodu do karanténneho centra bola na jej vyžiadanie privolaná policajná hliadka. ,,Opakovane som im vysvetľovala, že som tu neoprávnene a prosila som ich, aby niekto ešte raz prezrel všetky moje potvrdenia a iné dokumenty. Avšak moje prosby boli nevypočuté,” doplnila.

Veronika zostala zavretá v karanténnom centre bez hygienických potrieb a náhradného oblečenia. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Život v karanténe

Napriek predsudkom, bola Veronika zo stravy podávanej v karanténnom centre milo prekvapená. Horšie to bolo s pitným režimom. Na denný prídel tekutín majú repatrianti len jeden pokus. ,,Ak si do 7:15 nevyložím pohár pred dvere, nápoj mi nebude poskytnutý. To znamená, jeden pohár vody k raňajkám! Zbytok dňa sa nepodávajú žiadne tekutiny,” reaguje Veronika na nariadenia v štátnej karanténe. Domnieva sa, že z nedostatku tekutín sa u nej začali postupne objavovať problémy s močením. ,,Ak niekomu napadne, prečo nepijem z kohútika v kúpeľni, mám na to jednoduchú odpoveď. Voda tiekla hrdzavá a mám obavy, či je vôbec pitná,” konštatuje.

Repatrianti sa musia riadiť nariadeniami karanténneho centra, ktoré majú vylepené na dverách izieb. Zdroj: Glob.sk

Porušenie ľudských práv?

Pendlerka Veronika je z umiestnenia do karantény zúfalá a stále bojuje za svoje prepustenie. ,,Človek, ktorý niekoho zavraždí, ide do väzenia a dostane základné hygienické potreby a oblečenie. Ja som v štátnej karanténe, žiadne pravidlá som neporušila, všetky výnimky, vďaka ktorým môžem cestovať cez hranice, spĺňam a ja nemám právo ani na dostatok tekutín, oblečenie či základné hygienické potreby?!” uzavrela.

*O prípade pendlerky Veroniky Svorčíkovej informovala Glob.sk zástupkyňa firmy, zaoberajúca sa sprostredkovaním služieb pre rakúskych živnostníkov, Klaudia Mihaličová.

Veronika by mala byť otestovaná na koronavírus najneskôr do týždňa. Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

*Glob.sk oslovil k tomuto prípadu aj Prezídium Policajného zboru a Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Žiline. Na naše otázky však neodpovedali.

Mohlo by vás zaujímať: