Koronavírus Domáce

Cestujúci z Ukrajiny na Slovensko musia od pondelka podstúpiť test na hranici

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Osoby prichádzajúce na územie SR z Ukrajiny budú musieť podstúpiť antigénové testovanie na hranici. Ruší sa tiež 30-kilometrový limit na výnimku pre Slovákov pracujúcich v susedných štátoch. Nové opatrenia platia od pondelka 9. novembra. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. TASR o tom informoval Marek Eliáš z odboru komunikácie ÚVZ.

 

Pre pendlerov, ktorí žijú na Slovensku a pracujú v susedných štátoch, viac nebude platiť limit 30-kilometrovej vzdialenosti od otvoreného hraničného priechodu. “Po novom medzi výnimky budú patriť všetky osoby, ktoré majú na území susedného štátu pracovný pomer alebo miesto výkonu práce, musia však vedieť túto skutočnosť preukázať,” vysvetlil Eliáš. Zároveň sa tiež ruší výnimka pre strategické povolania, keďže po novom sa výnimka týka všetkých pracovníkov.

Ako doplnil Eliáš, limit 30 kilometrov ostáva v platnosti pre osoby žijúce v susedných štátoch a pracujúce na území Slovenska, rovnako ako aj pre občanov Slovenska žijúcich v susedných štátoch.

Študenti žijúci v Českej republike a študujúci na Slovensku alebo žijúci na Slovensku a študujúci v ČR sa musia pri prechode hraníc preukázať potvrdením vydaným školou, že vyučovanie je prezenčnou formou.

Vyhláška tiež spresňuje, akí pracovníci v kultúre majú výnimku pri prechode hranice s Českou republikou.

Po príchode z tzv. červených, teda rizikových krajín do domácej izolácie sa už netreba hlásiť regionálnemu úradu verejného zdravotníctva, priblížil ďalej ÚVZ. Povinná je totiž registrácia na stránke korona.gov.sk a úrady dostanú informáciu automaticky. Naďalej sa však treba prihlásiť ošetrujúcemu lekárovi.

Vyšné Nemecké

Osoby prichádzajúce z Ukrajiny môžu od pondelka 9. novembra využívať iba hraničný priechod Vyšné Nemecké. Otvorený bude pre nich od 7.00 h do 19.00 h. Musia sa tiež podrobiť antigénovému testu. Nákladná doprava na vstupe a na výstupe bude bez obmedzenia. Hraničný priechod Veľké Slemence – Maly Selmentsi zatvoria. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Na Slovensko môžu z Ukrajiny naďalej vstúpiť iba osoby, ktoré majú udelený pobyt na území SR. Bez ohľadu na spôsob dopravy musia prechádzať len cez hraničný priechod Vyšné Nemecké. Okrem antigénového testu pre nich stále platí aj povinná domáca karanténa, v rámci ktorej sa najskôr v piaty deň musia podrobiť PCR testu.

Antigénové testovanie bude zatiaľ bezplatné, ide o pilotný projekt, uviedol v piatok minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Cieľom je zistiť priepustnosť hraníc a vychytať nedostatky. Neskôr by testovanie bolo komerčnou službou. Premiér Igor Matovič (OĽANO) by si podľa svojich slov predstavoval cenu 10 – 15 eur za test.

Na hraničnom priechode Ubľa sa budú vybavovať vozidlá do 7,5 tony len za účelom tranzitu územím SR a cestujúci na základe výnimky vyplývajúcej z platnej vyhlášky ÚVZ alebo na základe udelenej výnimky. “Peší cestujúci sú vylúčení,” upozornila polícia.