Cesty Kočnera a Ruska sa opäť stretli. Jeden neprišiel, druhý mu chytil stranu

BRATISLAVA – Kočner sa opäť postavil pred súd, tentokrát v pozícii svedka. Stalo sa tak počas hlavného pojednávania v kauze údajnej objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej, v ktorej figuruje Pavol Rusko ako obžalovaný. Ruska s Kočnerom pritom spája ešte jedna kauza – zmenky. V nej bola dvojica pred pár mesiacmi neprávoplatne odsúdená na 19-ročný trest za falšovanie zmeniek TV Markíza. O televízii a pomeroch, ktoré v nej mali v 90-rokoch panovať, sa hovorilo aj dnes.

 

Kauza sa týka údajnej objednávky vraždy bývalej spoločníčky Pavla Ruska z Markízy Sylvie Klaus-Volzovej. Exriaditeľ komerčnej televízie čelí obžalobe spoločne so šéfom sýkorovcov Róbertom Lališom alias Kýblom, banskobystrickým bossom Mikulášom Černákom a jeho komplicom Milošom Kaštanom. Zatiaľ čo Černák aj Kaštan sa k skutku priznali, Rusko aj Lališ svoju vinu popierajú.

Počas sérii pojednávaní, ktoré odštartovali v máji 2019, už vo veci vypovedali obžalovaní, poškodená Sylvia Klaus-Volzová a tiež niekoľko svedkov, vrátane exmanželky Pavla Ruska Viery Ruskovej či Ruskovho niekdajšieho šoféra Radovana Ondruša.

Na dnes súd naplánoval výsluch ďalších troch svedkov – bývalej vedúcej sekretariátu generálneho riaditeľa Markízy, už spomínaného Mariana Kočnera a Slavomíra Surového, ktorý mal v minulosti blízko k Mikulášovi Černákovi.

 

Marian Kočner. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Kočner vykreslil Volzovú v negatívnych farbách

Kočnerova výpoveď dnes zabrala najviac času aj napriek tomu, že kontroverzný podnikateľ hneď v jej úvode uviedol, že o samotnej príprave vraždy Volzovej nevie nič povedať. Poznal sa však so Sylviou Klaus-Volzovou, s ktorou ho mal na prelome rokov 1997/1998 zoznámiť dnes už nebohý mafiánsky šéf Peter Čongrády.

Napriek tomu, že ich v tom čase spájali spoločné obchodné záujmy, Kočner opakovane vo svojej výpovedi Volzovú spochybnil. Podľa jeho výpovedi sa viaceré veci, ktoré mu mala povedať, ukázali ako nepravdivé. Volzová mu mala napríklad tvrdiť, že Pavla Ruska nemá v televízii nikto rád, zatiaľ čo ona má byť obľúbená. Sama mala prejavovať záujem televíziu viesť. Po Kočnerovom vstupe do Markízy sa však mali na Volzovej stranu postaviť z prostredia televízie iba dvaja ľudia. Pri rokovaní so zástupcami americkej CME mali tiež uprednostňovať  Ruska.

Kočner zároveň označil Volzovú za osobu, ktorá sa „sťažovala na všetko,“ vrátane Pavla Ruska. „Mala menšiu kanceláriu, auto nižšej triedy,“ vypovedal Kočner s tým, že Volzová podľa neho nebola s týmto svojím postavením v televízii spokojná. Zároveň uviedol, že nepostrehol, že Volzová by mala z niečo strach či obavy. Naopak, tvrdil, že ten, kto mal strach, bol Rusko. A to najmä po tom, čo Kočner vstúpil do Markízy po boku Čongrádyho a Štefana Ágha, kedy sa mala Ruskovi otočiť chrbtom aj vlastná SBS-ka. Bolo to v čase, kedy chcel Kočner cez pohľadávku odkúpenú od Siloša Pohanku televíziu ovládnuť. Kauza je dnes známa pod označením Gamatex.

SIS-ka, Svěchota a mafia

Síce Kočner hneď na úvod uviedol, že ku skutku sa vyjadriť nevie, na záver prezentoval svoj pohľad na celú záležitosť. Podľa neho má za rozpútaním kauzy Markíza stáť vtedajší námestník SIS Jaroslav Svěchota. Ten mal mať nadštandardné vzťahy s Petrom Steinhübelom, mužom, ktorý podľa Kočnera prejavoval záujem vstúpiť do médií – aj do Markízy. „Je pre mňa nemysliteľné a nepochopiteľné, že by Steinhübel nevedel, že si obžalovaný Pavol Rusko objednal vraždu Volzovej. Že by on neprišiel za Ruskom a nepovedal mu, že bude jeho spoločníkom, alebo pôjde do väzenia,“ vyhlásil Kočner.

 

Mikuláš Černák. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Ten blázon Rusko…

Tretím svedkom dnešného dňa bol Slavomír Surový – niekdajší blízky spolupracovník Mikuláša Černáka, ktorý v minulosti svedčil aj  v iných trestných veciach, ktoré sa týkali bossa banskobystrického podsvetia.

Surový vo svojej výpovedi opísal deň, keď si mal Pavol Rusko prísť do Banskej Bystrici objednať u Černáka vraždu svojej spoločníčky. Ako uviedol, Rusko prišiel za Černákom v teplákovej súprave a baretke, ako keby sa chcel zamaskovať. Následne s ním mal „na firme“, aj v spoločnosti Miloša Kaštana, za zatvorenými dverami stráviť 20-30 minút. To, o čom sa vnútri zhovárali, mal hneď po Ruskovom odchode prezradiť sám Černák. „Miki sa smial a nám povedal, že ten blázon Rusko si prišiel objednať vraždu svojej spoločníčky Sylvie Volzovej,“ povedal Surový. Ponúknuť mal za to 20 miliónov slovenských korún. Černák mal však odmietnuť s tým, že „takéto veci nerobí.“ Ako vysvetľoval Surový, urobil tak vraj preto, že Ruska nepoznal a nevedel či mu má veriť. Z jeho výpovede vyplynulo, že mafiánsky boss mal mať obavy, aby ho Rusko nechcel iba vlákať do pasce.

Pojednávanie bolo nateraz odročené. Pokračovať by malo až za dva mesiace 27. novembra. Termín pojednávania na Najvyššom súde v prípade kauzy zmenky, ktorá spája Ruska s Kočnerom, a v ktorej sú spoločne odsúdení, zatiaľ vytýčený nebol.

Viac o téme: justičný palác, kauza Volzová, Marián Kočner, Mikuláš Černák, Miloš Kaštan, Pavol Rusko, Róbert Lališ, súd, svedok, Sylvia-Klaus Volzová, TV Markíza, údajná objednávka vraždy, výpovede svedkov

Súvisiace články