Domáce GPlus Top

Cez Veľkú noc nemusíte sedieť doma. Mestá chystajú bohatý program pre deti aj dospelých

TASR / Roman Hanc

BRATISLAVA – Veľkonočné sviatky sú po Vianociach druhým najväčším kresťanským sviatkom na svete. Možstvo Slovákov sa naprieč krajinou presúva na predĺžený víkend za svojimi rodinami. Tak, ako po minulé roky, aj tento rok pripravili mestá a obce pre domácich ale aj turistov viaceré zaujímavé programy a podujatia. Záujemcov čakajú remeselné dielne, hudobné predstavenia, ale aj veľkonočné trhy. glob.sk vám prináša prehľad najzaujímavejších udalostí.

 

Bratislavský samosprávny kraj spolu s Bratislava region tourism a Bratislava tourist board pripravil veľkonočnú ponuku aktivít nielen pre domácich, ale aj pre zahraničných turistov. “Ide o novovytvorenú veľkonočnú ponuku naprieč celým regiónom. Zavítať môžu do Malokarpatského regiónu, dať si víno, ochutnať miestne špeciality a pokochať sa historickými mestečkami, spoznať históriu hradu Červený kameň, ľudovú modranskú majoliku, či vyraziť na cyklotúru. Určite si je z čoho vyberať,“ priblížil program na sviatky bratislavský župan Juraj Droba.

Po regióne bude na Bielu sobotu a Veľkonočnú nedeľu premávať Malokarpatský expres, pomocou ktorého sa záujemcovia prepravia z centra hlavného mesta do regiónu, kde sa bude konať podujatie a to spolu s nemecky a anglicky hovoriacim sprievodcom. Celodenný lístok na expres stojí 4 eurá. “Návštevníci si vychutnajú veľkonočnú atmosféru v regióne rodinných vinárstiev, spoznajú regionálne veľkonočné zvyky, ochutnajú kvalitné gastronomické špeciality či vynikajúce vína a môžu navštíviť kultúrne pamiatky alebo sa oboznámiť s výrobou ľudovej majoliky,” vysvetlil Droba. Dodal, že odchod Malokarpatského expresu je o 10. hodine z Hurbanovho námestia.

Na Veľkonočnú nedeľu čaká návštevníkov bohatší program, kde môžu po obede navštíviť múzeum s dielami Andyho Warhola alebo prehliadku vinárstva Elesko. Následne sa presunú do Svätého Jura.

Malokarpatský expres odvezie návštevníkov až na hrad Červený kameň či do Svätého Jura. Zdroj: BSK.sk

V Bratislave budú v centre mesta na Primaciálnom námestí miestne veľkonočné trhy, workshopy ľudového tanca, či ukážky veľkonočných zvykov, ako výroba a zdobenie vajíčok i pletenie korbáčov. Od  19. 4. do 22. 4. 2019 vždy od 11:00 do 19:00 hodiny. Tvorivé dielne pre deti a dospelých budú fungovať od 20. 4. do 22. 4. 2019  denne od 14:00 do 17:00 hodiny. Sprievodný kultúrny program – folklórne súbory, ľudovú hudbu, tanečné workshopy, tradičné ľudové zvyky, môžete zažiť v nedeľu a v pondelok od 14:00 do 19:00 hodiny.

Hľadanie veľkonočných vajíčok

Pre deti aj dospelých je počas Veľkej noci pripravený zaujímavý program aj v Malých Karpatoch v Zochovej chate. Pre menších je pripravené hľadanie veľkonočných vajíčok i maľovanie kraslíc, dospelí sa môžu venovať oddychu alebo športovým činnostiam. Pripravené sú aj hudobné večery. “Program okrem iného ponúkne víkendové tvorivé dielne a program pre deti, piatkový hudobný večer s harfou, na ktorú zahrá Mária Kmeťková, sobotný hudobný večer s ľudovou muzikou, pondelkový dopoludňajší program ľudovej hudby a veľkonočných zvykov,” píše sa na webe chaty. 

Návštevníci sa môžu dozvedieť viac aj o veľkonočných zvykoch a tradíciach. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Veľkonočná električka

Pre návštevníkov Trenčianskych Teplíc je pripravená veľkonočná električka, ktorá bude z Trenčianskej elektrickej železnice premávať do Trenčianskych Teplíc na Veľkonočnú nedeľu. Organizátori ľudí lákajú na folklórnu skupinu Bosoráci či občerstvenie v cene lístka. Rovnako si môžu prezrieť električkové depo. “Na známej železnici si pri príležitosti najdôležitejších kresťanských sviatkov prichystali sviatočné jazdy električiek radu 411 do Trenčianskych Teplíc. Počas pobytu električiek v Trenčianskej Teplej si bude možné pozrieť električkové depo s expozíciou cestných i koľajových vozidiel, modelové koľajisko a ďalšie artefakty z histórie dopravy. Na železničnej stanici v Trenčianskych Tepliciach zase bude pre cestujúcich pripravený horúci čaj a punč, všetko v cene cestovného lístka,” uvádza sa na stránke. Príjemnú atmosféru budú dotvárať aj sviatočne vyzdobené električky. 

Na turistov bude čakať veľkonočná električka, ktorá bude tematicky vyzdobená. Zdroj: slovak.travel.sk

Šlabikár oravských remesiel

Histórii a technike drôtovania sa záujemcovia priučia na tvorivých stretnutiach pod vedením skúsených majstrov v Oravskom kultúrnom stredisku (OKS) v Dolnom Kubíne. Cyklus ôsmich workshopov s názvom Šlabikár oravských remesiel sa uskutoční od mája do júna. Kultúrne stredisko ich pripravuje už štvrtý rok.

„Aktuálnym zámerom je záujemcov oboznámiť s históriou i technikami drôtovania. Počas dvojmesačného kurzu vniknú do tajov tohto starého remesla, ktoré bolo pre drotárov v minulosti aj zdrojom obživy,” priblížila Iveta Haplová z OKS.

Na stretnutiach si pod vedením skúsených majstrov Ústredia ľudovej umeleckej výroby osvoja základné princípy práce s drôtom, technologické postupy jeho tvarovania a rôzne druhy výpletu. Počas stretnutí sa naučia používať vhodný materiál a pracovné náradie na jednotlivé typy výrobkov.

 „Revitalizáciou remeselnej tvorby, prezentáciou tradičných technológií, postupov a ich nositeľov, sa OKS zaoberá dlhodobo. Tvorivé dielne sú pokračovaním snáh o oživenie a účelnú prezentáciu ľudovej remeselnej tvorby na Orave,” vysvetlila Haplová s tým, že cieľom je ísť do hĺbky poznania a osvojenia si vedomostí – nielen povrchné zoznámenie sa s remeslom.

Návštevníci si môžu osvojiť techniku drôtovania. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Veľkonočný rozprávkový les

V meste pod Urpínom ako aj v celom kraji je rovnako pripravený bohatý program. V Mýte pod Ďumbierom sa na Veľkonočnú nedeľu bude konať podujatie Veľkonočné radosti. Návštevníci sa môžu tešiť na vystúpenia folklórnych zoskupení z Horehronia, remeselný trh, kontaktnú minizoo, animácie, výborné tradičné pokrmy alebo grilované špeciality. Novinkou a spestrením pre všetky deti bude Veľkonočný rozprávkový les s jazdou lanovkou. Okrem toho sa môžu tešiť aj na vynášanie Moreny. “Tradičné podujatie sa tu bude konať už šiestykrát a tento rok netradične s Veľkonočným rozprávkovým lesom, s jazdou lanovkou a veľkou E-bike testovačkou na samom vrchole Ski Mýto. Šarmantný sprievodca ukáže čaro E-bikov, tipy a triky na špičkových bicykloch s elektrickým pohonom, ktoré si môžete otestovať na okruhoch v blízkosti Breznianskej skalky a výhľadmi na Nízke Tatry,” uvádza samosprávny kraj. 

Výstava kraslíc

Na obyvateľov a návštevníkov Košíc naopak čaká výstava kraslíc z celého Slovenska. Viac ako 900 zdobených veľkonočných kraslíc zo všetkých kútov Slovenska môžu vidieť návštevníci na súťažnej výstave Trebišovski pisanki. Jej jubilejný 30. ročník sa koná v trebišovskom kaštieli. Potrvá do 19. mája, kedy vyhlásia víťazov.

V Trebišove je pre dospelých a deti pripravená výstava kraslíc. Zdroj: TASR / Roman Hanc

Na výstave prezentuje svoje diela 62 tvorcov. Kraslice sú zdobené tradičnými, modernými i kombinovanými technikami a sú dôkazom invencie a zručností ich výrobcov. “Čo je zaujímavé, niekde tvoria kraslice rodiny, čiže viaceré generácie. Výstavu robíme aj preto, že je o ňu každoročne veľký záujem. Tohtoročných víťazov vyberie odborná porota zložená z etnológov, ale do hlasovania sa môžu zapojiť aj naši návštevníci,” uviedla riaditeľka Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína Beáta Kereštanová.

Počas 30 rokov trvania výstavy prezentovali ľudoví umelci zo všetkých kútov Slovenska i zo zahraničia spolu viac ako 29.000 kusov kraslíc. Objavili sa rozmanité vaječné škrupiny, a to od maličkých škrupín zebričky či korely, až po pštrosie vajce. Najčastejšími tradičnými technikami bolo zdobenie kraslíc zafarbeným voskom a technika batikovania špendlíkom či trubičkou. Časté bolo aj vyškrabovanie, oblepovanie slamou, vlnou, perlovkou i farbenou dužinou močiarnej trávy sitiny, techniky odrôtovania alebo okúvania. Návštevníci mohli obdivovať rozmanité farebné kompozície, ornamenty i ľudové nápisy s tradičným prianím, veršami o láske, riekanky či sakrálne motívy.

Pri zdobení kraslíc sa využívajú rôzne techniky. Zdroj: TASR / Roman Hanc

Jarné Smokovecké trhy

V Prešovskom kraji sú pre návštevníkov pripravené viaceré podujatia. Počas Veľkej noci sa v Starom Smokovci vo Vysokých Tatrách uskutočnia Jarné Smokovecké trhy, ktorých súčasťou bude aj Veľkonočné mestečko. „V rámci trojdňového podujatia sa od piatka 19. apríla do nedele 21. apríla predstavia umelci a remeselníci, budú sa konať viaceré sprievodné podujatia a uskutoční sa aj živé hudobné vystúpenie. Súčasťou trhov je tiež cyklus štyroch moderovaných večerov,” informovala Natália Bokníková z organizačného výboru podujatia.

Jarné Smokovecké trhy sa budú konať počas troch dní a to od 10.00 do 18.00 h na nádvorí pred kaviarňou a čajovňou U Vlka. Predstaví sa na nich 15 umelcov a remeselníkov, nebudú chýbať napr. kováči, šperkári, keramikári i rezbári, takisto výrobcovia textilných, háčkovaných, kožených i pletených predmetov. „V ponuke budú aj tradičné trhové špeciality a atmosféru podčiarknu medovnikári a pernikári, či stánok so živými kvetmi,” doplnila Bokníková.

Na trhoch sa predstavia aj výrobcovia textilných, háčkovaných, kožených i pletených predmetov. Zdroj: TASR – Martin Baumann

Súčasťou Jarných Smokoveckých trhov bude v sobotu 20. apríla aj Veľkonočné mestečko, kde sú od 13.00 do 16.00 h pripravené sprievodné podujatia a tvorivé dielne pre deti. Návštevníci si budú môcť vyskúšať pletenie korbáčov, zdobenie veľkonočných kraslíc a výrobu vlastných šperkov. Naživo vystúpi skupina Bystrianka, ktorá divákov okrem ľudovej hudby poteší aj hovoreným slovom o veľkonočných ľudových obyčajoch.

Počas jarného trhu je v Starom Smokovci pripravený aj večerný kultúrny program, v rámci ktorého sa v spomínanej kaviarni bude konať cyklus moderovaných večerov pod názvom Jarná príprava. „Moderátorka Zuzana Šimová sa bude rozprávať so zaujímavými tatranskými osobnosťami – pozvanie prijali botanička Jana Černická, futbalista Roman Chodníček, horský vodca Eduard Lipták a horský nosič, lesník i ochranár Štefan Bačkor,” upozornila Bokníková.