Zahraničné Šport Top

Chaos a problémy na Giro d´ Italia pre počasie. Cyklisti odmietli štartovať v daždi

Najdlahšia etapa Giro d´ Italia bola po protestoch cyklistov skrátena na polovicu. Zdroj: facebook giroditalia.it

ASTI – Víťazom skrátenej 20. etapy cyklistických pretekov Giro d ´Italia sa stal Čech Josef Černý. Lídrom v ružovom zostal Wilco Kelderman. Peter Sagan definitívne prišiel o možnosť vyhrať bodovacou súťaž a získať cyklámenový dres.

 

Už iba dve etapy, jedna časovka a Giro d ´Italia 2020 bude poznať nového víťaza. Ale ak si myslíte, že je už o všetko rozhodnuté, tak to ani omylom. Situácia je takmer na vlas rovnaká, ako pred tromi týždňami, keď sa štartovalo na Sicílii. Medzi prvými tromi je iba 15-sekundový rozdiel a ešte aj piaty Joao Almeida má stratu iba 2 minúty a 16 sekúnd. Svoj podiel na tom má zemetrasenie v 18. etape a predovšetkým mýtický obor Passo del Stelvio. 48 nekonečných serpentín a 25 kilometrov do kopca kde cyklisti odpadávali od únavy, aby sa v kŕčoch vyšplhali až do výšky 2 758 metrov. Zasnežené Alpy, zima a bolesť práve tu po pätnástich etapách vyzliekli z ružového dresu Almeidu, aby si ho obliekol Wilco Kelderman.

Ľahko sa však môže stať, že ho na sebe bude mať iba do soboty. Piatková 15. etapa síce na papieri nevyzerala tak dramaticky, ale pred pelotónom bola najdlhšia časť s dĺžkou 253 kilometrov a najmä počasie, do ktorého by ste ani psa nevyhnali. Dážď, dážď a ešte raz dážď. K tomu silný vietor, zima a galeje na dvoch kolesách dostali zelenú. Ak na Stelviu trpeli cyklisti od únavy v neznesiteľných kopcoch, tak smerom do Asti sa očakávala nekonečná zmoknutá rovina s hektolitrami vody na ceste, kde by sa jazdci vytrápili nielen fyzicky, ale aj psychicky. To boli však iba plány pred etapou.

Za normálnych podmienok by to bola navyše etapa ako stvorená na hromadný špurt. Čakali sa úniky, pelotón rozdelený na množstvo skupiniek, únava a problémy favoritov na celkové poradie či chaos na ceste aj v klasifikácii. Mala to byť zároveň posledná šanca Petra Sagana na cyklámenový dres. V hre bolo 70 bodov, Saganova strata na Arnauda Démareho mala číslo 37. Platilo tak staré známe – teraz, alebo nikdy. V sobotu je totiž na pláne ďalšia ikonická horská etapa do lyžiarskeho strediska Sestreire a v nedeľu záverečná časovka. Takže žiadna ďalšia iná možnosť už nebude. Sagan musel zariskovať a vsadiť všetko na jednu kartu s poradovým číslom devätnásť.

Ako však už býva zvykom, napokon bolo všetko úplne inak. Dôvod? Príroda a protesty jazdcov. Málo vídaná vec na pretekoch Grand Tour, ale podmienky na cyklistu boli priam neľudské, neférové a mimoriadne nebezpečné. Silno pršalo a zároveň bola tiež zima. Jazdci preto jednoducho odmietli absolvovať celých 253 kilometrov. Na ôsmom kilometri cyklisti zastavili, zvesili nohy a organizátori nakoniec etapu neutralizovali a skrátili na 124,5 kilometra, čo spôsobilo chaos, stres a problémy. Cyklistov museli totiž autobusmi prepraviť na nové miesto štartu, do Abbiategrassa. Všetko sa posunulo a v pelotóne bolo poriadne rušno, aj keď inak, ako by si všetci predstavovali. Situácia presne v štýle vis major – príroda jednoducho vyhrala.

Protest cyklistov a skrátenie etapy poriadne rozčúlilo riaditeľa pretekov Maura Vegniho, ktorý s ich rozhodnutím nesúhlasil a uvažuje nad právnymi krokmi voči jazdcom a tímom. Vyzerá to na právnu dohru a sankcie.

Skrátenie etapy výrazne znížilo šance Sagana na cyklámenový dres, keďže 124,5 kilometra nie je vzdialenosť, na ktorej by Démare stratil kontakt s hlavným balíkom. Bodovacia súťaž bola rozhodnutá skôr, ako sa cyklisti dostali do cieľového mesta Asti. Najmä keď hneď po reštarte etapy unikla štrnásťčlenná skupina jazdcov a tá si hneď aj podelila body na rýchlostnej prémii. Sagan ani Démare v úniku neboli.

V pelotóne sa nič mimoriadne nedialo. Skupina v úniku svoj odstup postupne maximalizovala až na 12 minút a všetci len čakali, aké bude finále skrátenej etapy a kto vyhrá z úniku, keďže tak výrazné manko nemohol hlavný balík už stiahnuť.

Bola jasné, že po Tour de France, kde vyhral bodovačku Sam Bennet, bude na Giro víťazom rovnakej súťaže Arnaud Démare a Sagan opäť skončí “iba” na druhom mieste. Zvláštnu etapu napokon vyhral po strhujúcom trháku a sóle na posledných 15 kilometroch Čech Josef Černý. Lídrom v ružovom zostal Wilco Kelderman. O všetkom tak rozhodné horská etapa v sobotu a záverečná časovka do Milána v nedeľu.