Regióny Bratislava Top

Chátrajúca poliklinika známa z kauzy Gorila je na predaj. Ministerstvo hospodárstva ju predáva za takmer 15 miliónov eur

nemocnica, Bratislava, Tehelná
Poliklinika Tehelná. Zdroj: navstevalekara.sk

BRATISLAVA – Poliklinika Tehelná spolu s príslušnými pozemkami v bratislavskom Novom Meste neďaleko Trnavského mýta je na predaj. Verejná súťaž bola vyhlásená v piatok. Východisková kúpna cena bola znaleckým posudkom stanovená na takmer 15-milónov eur s DPH. Ponuky je možné predkladať do 20. septembra.

 

Poliklinika bola v minulosti spomínaná aj v kauze Gorila. O jej odpredaj mala pred rokmi záujem aj bratislavská mestská časť Nové Mesto, dnes už záujem nemá. Nemocnica zrejm eskončí v rukách súkromníka. “Budova polikliniky vyžaduje významné investície do rekonštrukcie, len na urgentné sanácie je potrebná investícia vo výške približne jedného milióna eur,” uviedla Andrea Devánová, manažérka marketingu a komunikácie spoločnosti MH Manažment, nástupníckej organizácie po zaniknutom Fonde národného majetku SR.

Záujemcovia budú mať k dispozícii na získanie dostatočných informácií o budove všetky potrebné podklady aj možnosť obhliadky budovy a jednotlivých priestorov. Súťaž je naplánovaná na letné mesiace, aby boli čo najmenšie zásahy do riadneho chodu polikliniky. Zariadenie ponúka okrem širokej škály poskytovateľov zdravotnej starostlivosti aj ďalšie doplnkové služby. Momentálna obsadenosť priestorov je približne na úrovni 60 percent. “Budúci majiteľ by mal počítať s tým, že na neho prejdú práva a povinnosti z existujúcich nájomných zmlúv,” pripomína Devánová.

Ministerstvo hospodárstva SR ponúklo budovu polikliniky na predaj v prvom kole Ministerstvu zdravotníctva SR, Bratislavskému samosprávnemu kraju, hlavnému mestu i mestskej časti Nové Mesto. Oslovené organizácie podľa rezortu buď potvrdili, že nemajú o kúpu záujem, alebo sa k ponuke nevyjadrili. Nemocnica tak zrejme skončí v rukách súkromného vlastníka.

O poliklinike Tehelná sa písalo aj v údajnom spise SIS Gorila. Cez konkurz sa podľa neho mala dostať pod vplyv finančnej skupiny Penta. Gorila podľa sme.sk opisovala napríklad, ako sa dá zo zalepenej obálky mikrokamerou zistiť, aká je v nej cenová ponuka, a preveriť tak konkurenčné ponuky. Aktéri kauzy sa vraj obávali, že ich niekto predbehne s vyššou sumou. Keď sa na prelome rokov 2005 a 2006 konala súťaž, zvíťazil lekár z Trstenej Mikuláš Čurik, ktorý ponúkol 165,1 milióna korún. Predbehol aj finančné skupiny Penta a J&T. Neskôr však odstúpil, lebo sa s fondom nedohodol na znení zmluvy. Na druhom mieste v tendri bola HMO Slovakia, dcérska spoločnosť Penty. Keď fond sprísnil podmienky, požiadala ho o vrátenie zálohy 65 miliónov korún, za ktoré chcela polikliniku kúpiť. „Penta už v danom období o spoločnosť záujem nemala,“ vyhlásil po zverejnení údajného spisu SIS na internete hovorca Penty Martin Danko. Fond po neúspešnom konkurze oznámil, že polikliniku predávať nebude. Aj preto v rokoch 2007 a 2008 zvýšil základné imanie zadlženej polikliniky o šesť miliónov korún. Dokonca zvažoval, že polikliniku prevedie na Bratislavský samosprávny kraj.

Kauza Gorila je slovenská politická kauza, ktorá sa prevalila uniknutím tajného dokumentu s krycím názvom Gorila zo Slovenskej informačnej služby na verejnosť v decembri 2011. V spise zverejnenom na internete sa nachádzajú informácie o odpočúvaní Jaroslava Haščáka, šéfa investičnej skupiny Penta, počas rokov 2005 a 2006. Spis obsahuje prepisy údajných Haščákových rozhovorov s politickou a ekonomickou špičkou o províziách a úplatkoch, v konšpiračnom byte na Vazovovej ulici v Bratislave