Zahraničné Spoločnosť Top

Chcete sa poriadne nadýchnuť? Toto je miesto s najčistejším vzduchom na Zemi

Na Cape Grim je najčistejší vzduch na svete. Zdroj: wikipedia

BRATISLAVA – Aj vám už je zle zo smogu, ktorý musíte dennodenne dýchať? V tom prípade by sa vám zišiel pobyt na mieste, ktoré nepozná smrad z áut, ani všadeprítomný prach. Existuje také vôbec ešte?

 

Mnohým ľuďom spôsobuje smog a jemný prach zdravotné problémy. Je známe, že dlhodobé dýchanie znečisteného ovzdušia môže viesť k závažným ochoreniam. 

Obyvatelia na Cape Grim – výbežku ostrova Tasmánia – takéto problémy nemajú. Odľahlý cíp je považovaný za referenčný bod pre čistý vzduch.  Je smerodajným pre vedecký svet. Od roku 1976 sa tu nachádza štátna základňa pre meranie znečistenia ovzdušia ( Cape Grim Baseline Air Pollution Station).

Takétop ovzdušie na Cape Grim nenájdete. Zdroj: archív

Žiadne výfukové plyny

Meracia stanica Cape Grim, nachádzajúca sa ďaleko od civilizácie, zachytáva iba čistý vzduch – bez dopravy a priemyselných emisií. “Našou úlohou je nájsť najčistejší vzduch na svete a odmerať úroveň jeho znečistenia,” vysvetlil šéf stanice Sam Cleland. Cape Grim je na túto úlohu dostatočne vzdialený. Najbližšia pevnina je na západe – Argentína a na juhu – Antarktída. 

Keď čistý, nekontaminovaný vzduch prúdi z juhozápadu, Cleland a jeho tím použije na odber vzoriek okolitého vzduchu systém laserom leštených trubíc. Ich vybavenie je také citlivé, že musia zaprotokolovať aj dodávku idúcu z najbližšieho mesta, ktorá by im mohla skresliť údaje.

Kým mestá, ktoré majú silno znečistený vzduch, sa snažia prilákať kvalifikovaných pracovníkov alebo zápasia s chronickými chorobami miestneho obyvateľstva, Cape Grim propaguje svoju nedotknutú prírodu. Miestne hovädzie mäso sa tak predáva s odkazom na kvalitu tamojšieho ovzdušia. Rastie tiež počet veterných parkov a turistov.

Mike Buckby napríklad zachytáva dažďovú vodu. Je akýmsi dažďovým farmárom. Firme Cape Grim Water Company predáva vodu, ktorá spadne na zem z čistej oblohy. Pomocou systému nádrží, plachiet a stavidiel ju zachytáva na ploche polovice futbalového ihriska.

Jeho jedinečná voda sa skladá z H2O so stopami morskej soli.  “Obsahuje asi trocha nátria, ale má neutrálne hodnoty pH a je veľmi jemná. V normálnej pramenitej vode je množstvo horčíka, niektoré prirodzene sa vyskytujúce dusičnany, fosfor a draslík.”

Romantika

Vďaka meracej stanici rastie záujem o toto miesto. “Áno, predávame romantiku,” priznáva Buckby úprimne. Veď podľa údajov z posledných 43 rokov je tam najčistejšia zmes vzduchu na svete.

Ani toto miesto však nezostáva ušetrené od zvyšujúcej sa úrovne znečistenia. Pri severnom vetre z Melbourne a Sydney vedci pomocou meraní vedia zistiť, ktoré továrne v ten deň najviac znečisťujú ovzdušie. Aj z ďalekej Číny zaznamenali nárast plynov ohrozujúcich ozónovú vrstvu.

Galéria
Ostrov Tasmánia. Zdroj: pixabay
Austrálske mesto Sydney. Zdroj: pixabay
Austrálske mesto Melbourne. Zdroj: pixabay
navigate_before
navigate_next