Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Chcete si KÚPIŤ dom alebo byt? Rok 2023 vám PRAJE! S cenami nehnuteľností to pôjde z kopca

dom, pastier, Bratislava, pamiatka
Realitný trh na Slovensku zamrzol a nehnuteľnosti začali výrazne zlacňovať. Ilustračné foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – To, čo bolo ešte pred pár mesiacmi nepredstaviteľné, je dnes realita. Ceny nehnuteľností začali klesať a realitný trh sa utlmil. Rekordná inflácia, stúpajúce ceny energií, zhoršená dostupnosť hypoték a úverov radikálne zmenili situáciu pri predaji a nákupe bytov, domov, chát alebo pozemkov.

 

Ak ste ešte v lete či na jeseň minulého roka uvažovali, že počkáte s predajom vašej nehnuteľnosti na neskôr, keď bude ich cena ešte vyššia, tak ste sa prepočítali. Naopak, ak ste odkladali kúpu bytu či domu na rok 2023, potom máte šancu, že ich kúpite za výrazne výhodnejšie ceny ako pred rokom. Ako totiž informuje Národná asociácia realitných kancelárii Slovenska, trh prežíva v posledných mesiacoch obrat. Do výhodnejšej pozície sa dostávajú kupujúci. Podľa  maklérov prišlo totiž k zreálneniu cien nehnuteľností. „Kupujúci očakávajú výrazné znižovanie cien a predávajúci skúšajú ceny ešte ponechať neznížené,“ hovorí Mário Glos, viceprezident Národnej asociácie realitných kancelárii Slovenska a šéf realitnej skupiny MGM. Zároveň poukazuje na fakt, že situácia na trhu je vyčkávacia, plná nereálnych očakávaní a spomienkového optimizmu.

„Kupujúci majú možnosť vyberať si z podstatne väčšej ponuky. Stále to uvádzam na konkrétnom príklade, kedy v januári 2022 bolo na predaj 14 trojizbových bytov na sídlisku Nad jazerom, dnes je ich 90 na rovnakom sídlisku. Čo je niekoľko násobný nárast. Zväčšila sa ponuka všetkých druhov nehnuteľností,“ povedal riaditeľ realitnej kancelárie Diamond Reality v Košiciach Lukáš Sopko pre Národnú asociáciu realitných kancelárii Slovenska. „V aktuálnej situácii sa drvivá väčšina predávajúcich musí rozlúčiť s tým, že predá nehnuteľnosť v cene spred 10-tich mesiacov. Je to nereálne. Každý záujemca po obhliadke žiada korekciu ceny,“ dodáva Sopko.

 

Na Slovensku ponuka po nehnuteľnostiach prevyšuje dopyt, rastú aj ceny prenájmov. Zdroj: archív zoznam.sk

Podľa Národnej asociácia realitných kancelárií Slovenska ešte pred rokom na trhu platilo, že kto chce kupovať, musí sa rýchlo rozhodovať. Dnes je to inak, kupujúcich je totiž výrazne menej. Ako konštatuje Katarína Melník, obchodná riaditeľka realitnej spoločnosti Lexxus, predávajúci sa dostávajú pod tlak, ktorý na nich vyvíja takmer neexistujúci dopyt. „Časť z nich si to uvedomuje a snaží sa zracionalizovať svoje predstavy, najmä čo sa týka výšky predajnej ceny,“ doplnila Melník. Makléri upozorňujú aj na fenomén vzniku nedôveryhodných predávajúcich. „Zo skúseností viem, že nie je nič horšie ako predávať nadhodnotený dom. Keď je cena príliš vysoko nad trhovou hodnotou, zbytočne leží na realitnom trhu a skôr či neskôr ju treba znížiť. Takže okrem výraznej zľavy majiteľ riskuje aj status ‘nedôveryhodná ponuka’, ktorú nehnuteľnosť dostane, keď je príliš dlho na trhu,“ hovorí Peter Janči z kancelárie Re/Max Regallia.